Facebook ikonka prawy margines

Edukacja: Co sobie czytali, kiedy byli mali?

piątek, 24 kwietnia 2015
Edukacja: Co sobie czytali, kiedy byli mali?

Co czytały nasze babcie? Jakie książki były popularne w dzieciństwie naszych dziadków? Odpowiedzi na te pytania szukały przedszkolaki z oddziału przedszkolnego Zespołu Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle, podczas lekcji bibliotecznej, która odbyła się 24 kwietnia 2015 r.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że bajki, baśnie i inne zmyślone historie są nieodłączną częścią dzieciństwa. Uwrażliwiają na otaczający świat, uczą odpowiedzialności, moralności, odwagi. Podczas spotkania „Co sobie czytali, kiedy byli mali?” dzieci dowiedziały się, że kiedy ich babcie i dziadkowie byli mali, poeci i pisarze zaczęli pisać coraz więcej książeczek, wierszy i bajek specjalnie dla najmłodszych.

Mali czytelnicy spróbowali rozwikłać zagadkę literackich upodobań swoich dziadków. Okazało się, że babciom i dziadkom najbardziej podobały się wierszyki i opowiadania znane także dzisiaj. Były to książeczki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy i Kajtuś czarodziej, wiersze Juliana Tuwima Lokomotywa i Słoń Trąbalski czy zbiór utworów Jana Brzechwy Tańcowała igła z nitką.

Ulubieńcem dzieci w dawnych czasach był Kornel Makuszyński, autor znanych książeczek takich jak O dwóch takich, co ukradli księżyc, Awantura o Basię, Szatan z siódmej klasy i Przygody Koziołka Matołka wydane jako komiks. Moja babcia czytała o przygodach „Jasia i Małgosi” i „O krasnoludkach i sierotce Marysi” – powiedział przedszkolak Konrad.

Podczas spotkania rozmawiano także na temat w co babcie i dziadkowie mogli się bawić i co śpiewać, kiedy byli dziećmi. Nie zabrakło również głośnego czytania wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.