Akcje: Czytam JA, Czytasz TY, CzytaMY! Półmetek ferii w jasielskiej Bibliotece

niedziela, 14 - niedziela, 21 lutego 2016
Akcje: Czytam JA, Czytasz TY, CzytaMY! Półmetek ferii w jasielskiej Bibliotece

Jakim dzieckiem była Astrid Lingdren, autorka słynnych „Dzieci z Bullerbyn” i „Pippi Pończoszanki”? Czy czarny kot zawsze przynosi pecha? Kogo możemy spotkać odwiedzając skandynawską Dolinę Muminków z opowiadań Tove Jansson? Za nami pierwszy tydzień ferii z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaśle. Sprawdźmy jakie atrakcje czekały na najmłodszych jaślan!

W Filii nr 1 dzieci zaprzyjaźniły się z sympatycznymi bohaterami z książek Astrid Lingdren i poznały ciekawostki z życia szwedzkiej pisarki. Przygotowały pirackie czapki, odkryły tajniki pergamano – trudnej sztuki zdobniczej  i stworzyły tą metodą galerie postaci: rudowłosej Pippi, małpki Nillsona czy konia Alfonso. Małym czytelnikom podobało się głośne czytanie fragmentów książek: „Wielka księga Pippi” i „Dzieci z Bullerbyn” oraz tworzenie książki obrazkowej. Nie wiedziałam wcześniej, że mogę sama zrobić taką książkę. Było dużo, dużo  pracy, ale efekty są super! – powiedziała Ania, jedna z uczestniczek.

Uczestnicy zajęć w Filii nr 2 wyruszyli do Doliny Muminków – dzięki głośnemu czytaniu opowiadań Tove Jansson szybko przenieśli się do świata Małej Mi, panny Migotki czy Taty Muminka. Dzieci miały okazję rozwinąć wyobraźnię i sprawdzić się w różnych rolach - zamieniły się w architektów i przygotowały papierową makietę Doliny Muminków, pieczołowicie wykonywały wesołe plecionki dla Filifionki i kolorową biżuterię dla Migotki, a podczas zajęć „Psoty i figle z Małą Mi” łamały głowę przy quizach i grach planszowych. Przeczytałam już wszystkie opowiadania o Muminkach! Szkoda, że nie ma ich więcej ale super, że są zajęcia o Muminkach w bibliotece – opowiadała Marlena.

Natomiast Filia nr 3 została opanowana przez czworonożnych ulubieńców dzieci! Najmłodsi, zainspirowani historiami o zwierzętach autorstwa Holly Webb m.in. „Smyk: uprowadzony szczeniak”, „Figa tęskni za domem”, „Gdzie jest Rudek?”, zaprojektowali idealną psią budę, stworzyli balonowe zwierzaki, portret dalmatyńczyka oraz kociaki z makulatury. W Światowym Dniu Kota dzieci poznawały ciekawostki z życia kotów, ich zwyczaje, oraz związane z nimi przesądy i przysłowia. Byłem już na kilku zajęciach w bibliotece, więc „pierwsze koty za płoty” – żartował Konrad, uczestnik zajęć.

Atmosfera rozczytanych ferii zapanowała również w jasielskich przedszkolach. Dzięki spotkaniom zorganizowanym przez Oddział dla Dzieci, dzieci z Bajkowego Prywatnego Przedszkola oraz Niepublicznego Przedszkola „Smyk” spotkały się z Wesołym Ryjkiem – przesympatycznym bohaterem książek Wojciecha Widłaka. Wspólnie z radosną świnką dowiedziały się, skąd się bierze dobry humor i czy aby nie przeskakuje on na inne osoby przez podskakiwanie.

Przed nami kolejny tydzień zajęć feryjnych w ramach cyklu „Czytam JA, Czytasz TY, CzytaMY!”. Spotkania odbywają się od poniedziałku do piątku, o godz. 12.00 w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle – Filia nr 1 (ul. Sobniowska 34), Filia nr 2 (ul. Kopernika 8), Filia nr 3 (ul. Szopena 22).

Szczegółowy harmonogram dostępny pod linkiem „Czytam JA, Czytasz TY, CzytaMY!” Zapraszamy!