Dla bibliotekarzy: 17. edycja Targów Książki w Krakowie

piątek, 25 października 2013
Dla bibliotekarzy: 17. edycja Targów Książki w Krakowie

Bibliotekarze z MBP w Jaśle i bibliotek gminnych powiatu jasielskiego co roku uczestniczą w Targach Książki. W tym roku liczba odwiedzających pobiła wszelkie rekordy, bowiem Targi mają obecnie rangę międzynarodową, a atrakcje, które przygotował literacki Kraków nie zawiodły żadnego miłośnika literatury.

Nazwiska gości robiły wrażenie: Joanna Bator, tegoroczna laureatka nagrody Nike, Jonathan Carroll, Sylwia Chutnik i wielu innych. Każdy miał okazję do bezpośredniego kontaktu z książką i jej wydawcą, który najczęściej jest pasjonatem słowa, jak np. Andrzej Łączyński, który wydał „Miniatury z kodeksu Baltazara Behema”. Z ogromną przyjemnością można było dotknąć pachnącej mirrą „Pieśni nad pieśniami” z ilustracjami prerafaelickich piękności, Wydawnictwa M.
Podczas Targów nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, które wypatrywały ulubionego pisarza polując na autograf i cierpliwie stojąc w niebotycznych kolejkach. Także Magdalenie Chart z Oddziału dla Dzieci udało się dostać podpis Andrzeja Maleszki i Ałbeny Grabowskiej-Grzyb z dedykacjami dla małych czytelników MBP w Jaśle.

Była również szansa uczestnictwa w seminariach takich jak: „Ibuk.pl - wypożyczalnia książek online”. Przedstawicielka Wydawnictwa Naukowego PWN przedstawiła ofertę: Ibuk.libra, Ibuk.pl i my.Ibuk. Z wykazanej przez nią statystyki wynikało, że już 280 bibliotek korzysta z  projektu Ibuk.libra. Z wielkim zainteresowaniem bibliotekarze uczestniczyli w seminarium prowadzonym przez Ewę Gajcy i Annę Krawczyk - „Co robić, aby nastolatki czytały? Gromadzenie księgozbioru i animacja czytelnictwa”. Ewa Gajcy podała subiektywny wybór literatury przeznaczonej dla nastolatków i formy pracy z młodzieżą realizowane w jej macierzystej placówce. Anna Krawczyk przedstawiła historię i zasoby Centrum Literatury Dziecięcej. Co ciekawe, zgromadzone przez nich bogate, obcojęzyczne kolekcje literatury dziecięcej, biblioteki mogą wypożyczyć na wystawy. Z wielką niecierpliwością oczekujemy na kolejne Targi Książki w Krakowie.