Edukacja: Jestem dzisiaj zła jak osa

czwartek, 28 stycznia 2016
Edukacja: Jestem dzisiaj zła jak osa

Czym są emocje? Jak je wyrażać i jak sobie z nimi radzić? Czy złość musi być zła? Z tymi trudnymi zagadnieniami zmierzyły się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle podczas zajęć zorganizowanych przez Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w dniach od 18 do 28 stycznia 2016 r.

Przedszkolaki odwiedziły Bibliotekę po to, by nauczyć się rozpoznawać, nazywać, pokazywać i radzić sobie ze swoimi emocjami, szczególnie ze złością. Wyrażanie złości jest bardzo ważne. Trzeba nauczyć się nad nią panować i wyrażać ją w taki sposób, by nie ranić przy tym innych i siebie.

Pomocne w zrozumieniu tego tematu okazało się opowiadanie z serii Przygody w Stumilowym Lesie pt. „Zły humor” oraz wiersz D. Gellner pt. „Zły humorek”. Aby przekonać się, jak w praktyczny sposób radzić sobie ze złością, dzieci wzięły udział w nietypowych zabawach. Pociągiem podróżowały przez trzy Krainy: Smutku, Radości i Złości. W każdej Krainie wyrażały odpowiednie emocje poprzez gesty, ruch, mimikę i słowa. Wypowiadały się, w której Krainie podobało im się najbardziej i dlaczego.

Jak w bezpieczny i akceptowany sposób rozładować złość dowiedziały się  w Kąciku Złości. Tutaj mogły krzyczeć i uderzać piąstkami w poduchy, malować swoją złość na kartkach, rwać i giąć stare gazety. Zmięte rysunki i zniszczone gazety wyrzucały do Pudła Złości, które następnie zaklejały. W ten sposób żegnały się ze złością i głośno mówiły: Bez złości mamy więcej radości. Zróbmy w przedszkolu taki kącik złości - powiedział Ignaś.