Dla bibliotekarzy: Projektowe klocki i stara „Drynda” w bibliotece

środa, 20 listopada 2013
Dla bibliotekarzy: Projektowe klocki i stara „Drynda” w bibliotece

20 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się seminarium szkoleniowe dla pracowników bibliotek publicznych powiatu jasielskiego. Uczestnicy seminarium wzięli udział w warsztatach pt. Projektowe klocki i Kontakty dziecka z poezją.  Dzięki nim  dowiedzieli się czym jest metoda projektowa, w jaki sposób zastosować ją w pracy bibliotekarza oraz przekonali się jak sprawić by spotkania z literaturą na długo pozostały w pamięci młodych czytelników.

W części praktycznej związanej z metoda projektową, bibliotekarze ułożyli projektowe klocki i dowiedzieli się jak jest kolejność działań według metody. Zapoznali się z klockami PlayMais i drewnianymi klockami przestrzennymi, które zapewniają doskonałą, twórczą, a przede wszystkim bezpieczną zabawę dla dzieci. Warsztaty poprowadzili bibliotekarze MBP w Jaśle: Magdalena Chart i Dorota Woźnica. W dalszej części seminarium odbyły się warsztaty literackie, przeprowadzone przez dr hab. Alicję Ungeheuer-Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego, zajmującą się badaniami nad literaturą dziecięcą. Prowadząca jest autorką znanych publikacji o poezji dla dzieci i młodzieży. W swoich książkach dla najmłodszych proponuje małym czytelnikom pełne ciepła, wzruszające historie o przyjaźni i spełnionych marzeniach. Alicja Ungeheuer-Gołąb przedstawiła bibliotekarzom literacką zabawę rytmem na podstawie utworu Danuty Wawiłow pt. Drynda. Wykorzystując proste środki dydaktyczne: plastikowe łyżki, metalowe pokrywki, drewniane klocki, pudełeczka wypełnione ziarenkami ryżu, pokazała w jaki sposób prowadzić zajęcia z dziećmi przechodząc od sytuacji przedrecepcyjnej, wykorzystując ekspresję zmysłową i ruchową, aż do prezentacji wiersza i wykonania utworu. Bibliotekarze aktywnie uczestniczyli w zajęciach, wymieniając się także własnymi doświadczeniami w pracy z młodym czytelnikiem.

Alicja Ungeheuer-Gołąb poprowadziła również twórcze warsztaty podczas spotkania Klubu Czytających Rodzin. Dzięki nim w podróż wyruszyła prawdziwie rodzinna drynda pełna uśmiechu i zabawy słowem. Najmłodsi zabawili się w dźwiękonaśladownictwo, melodycznie ożywiając pewną przyjazną historię oraz przy odrobinie fantazji i na podstawie tekstu literackiego Danuty Wawiłow wyczarowali najbardziej wymarzone dorożki.