Projekty: Biblio-aktywni! Biblio-potrzebni! Nowe projekty MBP w Jaśle

,
Projekty: Biblio-aktywni! Biblio-potrzebni!  Nowe projekty MBP w Jaśle

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w ramach programu „Partnerstwo dla książki” uzyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na realizację działań animujących czytelnictwo oraz szkoleń dla bibliotekarzy z powiatu jasielskiego.

Biblio-aktywni! to projekt propagujący czynne uczestnictwo w lokalnej kulturze opartej na partnerstwie książki oraz żywego słowa dla seniorów 60+. Celem projektu jest zachęcenie lokalnej społeczności do aktywnych i kreatywnych działań. W programie: spektakl żywego słowa wykorzystujący metodę storytelling, warsztaty snucia opowieści, twórcze warsztaty animacji poklatkowej, literacko-fotograficzne, poznawania przeszłości, polskiej kultury i tradycji oraz spotkania autorskie.  Wierzymy, że zaproponowane formy działań wzmocnią tożsamość kulturalną i lokalną mieszkańców, pozwolą poczuć się „zanurzonym w słowie” oraz zaktywizują do działań wokół książki i biblioteki.

"Biblio-potrzebni" to projekt zakładający udział w: szkoleniach, wykładach, warsztatach oraz wyjazdach studyjnych bibliotekarzy z bibliotek publicznych powiatu jasielskiego. Bibliotekarze dzięki udziałowi w projekcie poszerzą zakres wiedzy merytorycznej, nabędą nowe umiejętności oraz poznają dobre praktyki na płaszczyźnie animacji kultury, życia społecznego oraz nowych mediów. Domeną projektu jest także możliwość poznania oraz wzajemnej integracji środowiska bibliotekarskiego województwa podkarpackiego oraz małopolskiego. Projektowe wydarzenia będą  mieć charakter aktywny, interakcyjny oraz integracyjny. Chcemy stworzyć bibliotekarzom powiatu jasielskiego szansę do rozwoju, nabycia nowych umiejętności i możliwości przeobrażeń, które wykorzystają w pracy z czytelnikiem.

Patronat medialny nad projektami objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektów: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej "Michalina", Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „MAMY NADZIEJĘ”, Klub Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale.

O wszystkich działaniach projektowych, informować będziemy na bieżąco na naszej stronie internetowej, fanpage'u na Facebooku, a także poprzez partnerów medialnych.