Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Rośniemy w Nieodległość! Podsumowanie projektu

środa, 19 grudnia 2018
Projekty: Rośniemy w Nieodległość! Podsumowanie projektu

Spotkania z historią sięgającą początków polskiej państwowości, oddające idee patriotyzmu od najmłodszych lat oraz podkreślające związek z małą ojczyzną, warsztaty historyczno-etnograficzne, gry miejskie i edukacja patriotyczna – to wydarzenia w których wzięli udział mali i duzi jaślanie w ramach projektu Rośniemy w Niepodległość! Wydarzenia projektowe odbywały się od lipca do grudnia 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle oraz przestrzeni lokalnej.

9 lipca na ścieżkach historii z dziećmi oraz rodzicami spotkali się Tomasz i Karol Graff – autorzy książki „Średniowieczne korzenie Polski”, którzy opowiedzieli między innymi o tym jak narodziło się państwo polskie oraz jak w początkach chrześcijaństwa wyglądał sakrament Chrztu Świętego czy skąd się wzięli w Polsce Krzyżacy.

10 września jasielska młodzież wspólnie z Anną Woźniak – edukatorką historyczną archeolożką i animatorką kultury rozmawiała o swoich korzeniach, przyglądała się historii miast i miasteczek, a w rezultacie tworzyła przestrzenne instalacje do wnętrza których można spojrzeć przez dziurkę od klucza.

26 września o patriotyzmie – tak po prostu rozmawiali mali uczestnicy spotkań oraz ich rodzice wraz z Joanną Olech, autorką książki „Kto ty jesteś” w łatwy sposób ukazującej idee patriotyzmu dla małych i dużych. Za sprawą głośnego czytania i wspólnej rozmowy dzieci oraz ich rodzice dowiedzieli się jak być patriotą każdego dnia w każdym wieku.

19 i 27 września w Parku Miejskim obyły się gry miejskie – "Nasza paczka i podchody". Te formy aktywności miały za zadanie przypomnieć młodzieży o historii odzyskania niepodległości przez Polskę w oparciu o środowisko lokalne oraz za przyczyną gier i zabaw, w które grali niegdyś dziadkowie i pradziadkowie.

8 października uczniowie jasielskich szkół spotkali się z Hansem Bollingerem – niemieckim pedagogiem, pieśniarzem, autorem książki „W drodze przez Polskę. Spotkania z ludźmi ich historią i ojczyzną”. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać anegdot z życia oraz podróży gościa, poznając między innymi historię jego miłości do Polki – pani Krystyny, perypetie związane z zawarciem małżeństwa oraz z pierwszym spotkaniem z teściem. Usłyszeli wiele zabawnych historii, ale również te poważne, skłaniające do refleksji.

Od listopada do grudnia dzieci uczestniczące w cyklu kreatywnych zajęć z edukacji patriotycznej szukały m.in. odpowiedzi na pytania: Co to znaczy patriotyzm? oraz Co każdy Polak powinien wiedzieć o hymnie? W rezultacie wspólnych dociekań uczestnicy zajęć  przyznali, że miłość do ojczyzny oraz przywiązanie do kraju wyraża się w małych gestach, codziennych czynnościach, tolerancji, pracowitości, uczciwości, rozwoju i szacunku do drugiego człowieka, a także mienia publicznego. Dzieci poznały historię Mazurka Dąbrowskiego i powiązały z nim nazwiska oraz wydarzenia w nim upamiętnione.

Partnerami projektu są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy nadzieję”.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Projekt „Rośniemy w Niepodległość!” dofinansowano przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”.