Projekty: Zakup nowości wydawniczych w 2020 roku

,
Projekty: Zakup nowości wydawniczych w 2020 roku

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w 2020 r. otrzymała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 1: "Zakup nowości wydawniczych  do bibliotek publicznych".

Priorytet 1: "Zakup nowości wydawniczych"  został stworzony z myślą o wzmocnieniu aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczonych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacja zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

Celem Priorytetu jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek, wzrost dostępności książek, czasopism, multimediów, publikacji nutowych i kartograficznych w zbiorach bibliotek publicznych.

Ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle zrealizowano zakup 1437 woluminów i 51 audiobooków. Do Biblioteki Głównej (Wypożyczalnia dla Dorosłych, Oddział dla dzieci i Młodzieży, Dział Informacyjno-Regionalny ) zakupiono 885 woluminów a do filii 552 woluminy.

Księgozbiór wzbogacono o wiele pozycji znanych i czytanych autorów powieści obyczajowych, m.in. Justyny Bednarek, Małgorzaty Kalicińskiej, Lucyny Olejniczak, Agnieszki Olejnik. Wielbiciele kryminałów, sensacji i horrorów otrzymali książki Marka Rogozińskiego, Łukasza Orbitowskiego, Bernarda Miniera, Remigiusza Mroza, Marka Stelara i wielu innych autorów. Amatorzy publicystyki poznali wrażenia autorów z obserwacji codziennego życia mieszkańców w Polsce i na całym świecie (m.in. A. Jawłowska, Miasto biesów: czekając na powrót cara, Z. Rokita,  Kajś: opowieść o Górnym Śląsku, J. Mencwel, Betonoza: jak się niszczy polskie miasta, A. Kuźniak, Soroczka). Zbiory uzupełniono o wiele pozycji literatury faktu, autobiografii, pamiętników (np. S. Chwedorczuk,  Kowalska - ta od Dąbrowskiej; R. Brett, Trudna miłość : mama i ja;  G. Kaliciak, Bez taryfy ulgowej : kobiety w wojsku, i inne).

Dla czytelników chcących poznać najnowsze osiągnięcia współczesnej nauki zakupiono publikacje z zakresu medycyny, biologii, psychologii, pedagogiki: D. Gromnicka, Depresja: jak pomagać sobie i bliskim; M. Rauszer, Bękarty pańszczyzny: historia buntów chłopskich; M. Kawczyńska: Alopecjanki: historia łysych kobiet; P. Lisicki, Dogmat i tiara : eseje o upadku rzymskiego katolicyzmu i wiele innych.

Zbiory Biblioteki uzupełniono również o utwory laureatów nagród literackich i rankingów czytelniczych, np. S. Twardoch, Pokora; K. Siwczyk, Osobnikt; W. Grzegorzewska, Dodatkowa dusza, W. Szostak, Cudze słowo i inne.

Nie zapomniano o najmłodszych czytelnikach Biblioteki. Zakupiono wybory baśni  z ilustracjami znanych i lubianych ilustratorów, opowiadania i powieści obyczajowe opisujące życie rówieśników, pozwalające zrozumieć otaczający ich świat i zjawiska w nim zachodzące.

Dla osób z dysfunkcjami wzroku zakupiono audiobooki i książki z dużą  czcionką.

Ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zrealizowano także zakup  dostępów do bazy książek on-line. Zakupiono 30 rocznych dostępów do bazy Legimi, obejmującej ponad 60 000 tytułów najsłynniejszych światowych i rodzimych autorów.

Dofinansowanie: