Facebook ikonka prawy margines

Dla bibliotekarzy: Wolne licencje? Warto znać!

,
Dla bibliotekarzy: Wolne licencje? Warto znać!

Na jakich zasadach zamieszczać w Internecie materiały opracowane przez swoją bibliotekę, dom kultury, szkołę czy inną instytucję lub firmę? Jak korzystać z twórczości innych? Dlaczego warto zadbać o dalszą promocję naszych materiałów opatrując je odpowiednią licencją? Zapraszamy do zapoznania się z publikacją Określanie warunków prawnych dla Twoich publikacji w sieci autorstwa Kamila Śliwowskiego z Creative Commons Polska.

W sieci, jak i na papierze czy w telewizji i kinie obowiązuje to samo prawo autorskie. Choć sposób korzystania z treści znajdujących się w internecie jest zupełnie inny, to zasady są te same i należy o tym pamiętać, gdy chcemy skorzystać z czyjegoś utworu lub opublikować swój – pisze Kamil Śliwowski - Wolne i otwarte licencje ułatwiają nam dostęp i możliwość skorzystania z treści.  Podobnie nie warto zapominać o czytelnikach i czytelniczkach treśći, które produkujemy jako organizacja. Dzięki publikacji na licencjach Creative Commons umożliwiamy im promowanie tych treści w formie np. umieszczenia na blogach i stronach innych organizacji, dodania do niego swoich uwag lub przerobienia zawartych w nim danych na infografiki.

Całość artykułu dostępna jest na stronie www.sbp.pl pod linkiem Rozszyfrowane wolne licencje oraz na stronie www.technologie.org Określanie warunków prawnych dla Twoich publikacji w sieci.