Projekty: Siła przekazu liter i grafik

wtorek, 15 września 2020
Projekty: Siła przekazu liter i grafik

15 września br. bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu jasielskiego w ramach projektu „BiblioMOCNI w proMOCji!” wzięli udział w warsztatach rysunkowo-literniczych prowadzanych przez Renatę Sabę, piszącą i flipującą plastyczkę, projektantkę form użytkowych oraz kreatorkę prowadzącą Studio Grafiki Manualnej „Renata pisze”.

Renata Saba kocha litery. Rozpoczynając swoją przygodę z pisaniem nie przypuszczała, że liternictwo stanie się jej sposobem na życie. Uczy tej sztuki z pasją i entuzjazmem, którym zaraża swoich adeptów. I choć powszechnie mamy dostęp do różnych programów graficznych, przez co zdawać by się mogło nauka kaligrafii została dawno zapomniana, to fakt że na warsztaty Renaty przychodzi coraz więcej chętnych, świadczy o potrzebie kreacji i indywidualnego wyrażania myśli. Szeroki dostęp do różnych narzędzi i mediów plastycznych sprawia, że pisanie może stać się przyjemnością, relaksem, rozwijaniem własnej kreatywności i wyobraźni, i co ważne, podwyższaniem zdolności manualnych.

„Zapomnijcie o zasadach poprawnego rysunku i perspektywie. Bądźcie jak dzieci, dla których rysowanie jest naturalnym sposobem komunikacji(…)” – mówiła.

Poznaliśmy technikę pisania liter, operowanie cieniem, pracę z szablonem, narzędzia takie jak: brushmarkery, pióra do kaligrafii (tj. parallel peny), sposoby wyrażania emocji poprzez symbolikę emotikonów, ikon i strzałek. Za pomocą grafiki użytkowej i ozdobnej, wykorzystując suche PanPastele stworzyliśmy mini historie komiksowe. A na zakończenie, wykonaliśmy plakaty promujące działania naszej Biblioteki. Powstały niezwykle ciekawe propozycje osadzone w nowoczesnej konwencji.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło.

Współorganizator projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle.

Projekt BiblioMOCNI w proMOCji! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.