Akcje: Światowy Dzień Poezji w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

czwartek, 21 marca 2024
Akcje: Światowy Dzień Poezji w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

„Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą (…)”
W. Broniewski

Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. to święto obchodzone corocznie 21 marca, w pierwszy dzień wiosny. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania poezji na całym świecie. Dzień ten jest dobrą okazją, by o poezji pamiętać, sięgnąć po tomik ulubionych poetów lub znaleźć nowe inspirujące utwory.
Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle uczcił go organizując spotkania pt. „Wiosna Królową poezji” i „Poetycki kolaż” w których wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, Zespołu Szkół Społecznych w Lipnicy Dolnej oraz przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Jaśle.

Uczestnicy spotkań wysłuchali wiersza Wandy Chotomskiej pt. „Wiosną wiersze rosną”, wspólnie odczytali za pomocą kolorowych obrazków wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Lukrowany Zajączek”, rozwiązywali zagadki oraz przygotowali prace plastyczną przedstawiająca Panią Wiosnę.

Uczniowie mieli okazje sprawdzić umiejętność rymowania, poznali najważniejsze informacje dotyczące  przymiotnika jego funkcji w zdaniu i odmiany. Wykorzystując tą część mowy poprzez zabawę utworzyli ciekawą opowieść.

Dzieci odwiedzjące Bibliotekę mogły udekorować własnoręcznie pokolorowanymi kwiatami suknię Pani Wiosny.

Życzymy wszystkim, aby to święto okazało się pretekstem do lektury wierszy – zarówno tych ulubionych, jak i tych jeszcze nieznanych.