Projekty: Pozdrowienia z podróży do Jasła, czyli III Dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę!”

wtorek, 04 listopada 2014

O tym, dlaczego służbowa podróż do Jasła może się zanadto przedłużyć i zamienić w szwendanie po Rynku, uliczne harce i ścinanie wiraży na prekursorskich hulajnogach, przekonali się uczestnicy III Dyktanda „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle we współpracy z Jasielskim Domem Kultury 4 listopada 2014 r.

Jak podkreślała autorka dyktanda, polonistka Aleksandra Dacyl, był to bieg z przeszkodami ortograficznymi, który zwycięzcy pokonali najlepiej, a wszyscy pozostali dobiegli do mety dobrze się bawiąc. Tym razem uczestnicy zmierzyli się z listem stażysty, Hieronima Wszędobylskiego, który zauroczony Jasłem pisał do swojego przełożonego list wyjaśniający, dlaczego jeszcze nie powrócił z podróży służbowej. Zdania co do stopnia trudności tekstu były podzielone, ale wszyscy podkreślali, że najważniejsze było dla nich sprawdzenie swojej wiedzy o języku ojczystym.

Uczestnicy dyktanda spotkali się również ze specjalnym gościem – w czasie obrad jury Dariusz Bugalski, poeta, prozaik,  dziennikarz radiowej „Trójki”, autor wielu rozmów i wywiadów opowiedział „O sztuce rozmowy”. Wykład dotyczył zagadnień związanych z komunikacją, szczególnie dialogu, relacji między rozmawiającymi oraz umiejętności budowania opowieści.  Dziennikarz podzielił się z uczestnikami jasielskiego dyktanda swoim radiowym doświadczeniem, zdradzając zasady tworzenia wypowiedzi angażującej odbiorcę. Umiejętność rozmowy jest jedną z najważniejszych współcześnie kompetencji – powiedział na zakończenie – rozmawiajcie, twórzcie historie, opowiadajcie.

Laureaci dyktanda:

Miejsce I:
- szkoła podstawowa: Kinga Kosiba
- gimnazjum: Gabriela Bieleń
- szkoła ponadgimnazjalna: Aleksandra Śliż
- dorośli: Maria Majchrowicz

Miejsce II:
- szkoła podstawowa: Amelia Rząca
- gimnazjum: Aleksandra Cieślik
- szkoła ponadgimnazjalna: Piotr Wal
- dorośli: Anna Czajka-Bubniak

Miejsce III:
- szkoła podstawowa: Dawid Ślusarczyk
- gimnazjum: Ewelina Hołda
- szkoła ponadgimnazjalna: Joanna Machowska
- dorośli: Dariusz Bugalski

Dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę” odbyło się w ramach projektu „POLSKI! DO-MOWY!” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. Partnerem projektu jest Jasielski Dom Kultury. Patronat medialny nad projektem objęli:  Nowe Podkarpacie, Telewizja Jasło, Radio Trendy, oraz portale: Jaslo4u.pl, TerazJaslo.pl, TwojeJaslo.pl, Jaslonet.pl, MiastoJaslo.pl i WirtualneJaslo.pl. Obsługę fotograficzną wydarzenia zapewnił Łukasz Rak.

Patronat medialny:
Partnerzy: