Facebook ikonka prawy margines

Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu

,
Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu

Tomáš Forró: Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu. - Wołowiec, 2021.

"Gdy trzeba rozpętać wojnę domową, a nie ma do niej chętnych ludzi, to należy jakichś wymyślić i sprowadzić" - tak Tomáš Forró wprowadza nas w schemat konfliktów rosyjskich. Autor spędził trzy lata na wschodzie Ukrainy, zbierając materiały do książki; we wstępie do wydania polskiego, pod koniec 2021 roku uzasadnia, że tekst pozostaje aktualny.

"Apartament..." jest owocem rozmów z setkami uczestników walk po obu stronach, wysłuchania setek historii, uczestniczenia w codziennym życiu mieszkańców wschodniej Ukrainy. Opisuje "anatomię wojny" - "to z jednej strony spojrzenie od wewnątrz, bo opowiedziane przez losy ofiar konfliktu, ale z drugiej rzeczywistość widziana oczami polityków i żołnierzy odpowiedzialnych za los tych ofiar". Forró wnikliwie opisuje wojnę hybrydową, którą wciąż obserwujemy: otwarte działania wojska, partyzantkę, wojnę informacyjną, propagandę i manipulację. Pozwala zrozumieć sam początek - opisuje iskry, które wywołały pożar w Donbasie - powiązania między ukraińskimi przedsiębiorcami a ówczesnym prezydentem, rolę robotników fabryk. Pokazuje trudności, jakie napotyka zróżnicowane społeczeństwo, z zewnątrz podżegane do konfliktów między sobą.

Jest tu Mamuka, Gruzin, dyplomata, polityk i żołnierz, walczący z Rosją od 1993, od kiedy był czternastoletnim chłopcem. Jest Jura, czeski kryminalista w szeregach prorosyjskich separatystów. Jest Liza, która uciekła z Ługańska przed bombardowaniem i uporczywie szuka w innych miastach Ukrainy lepszej przyszłości dla swoich dzieci, chociaż nie wszędzie jest witana z otwartymi ramionami.

“Kiedyś nadejdzie taki dzień, kiedy maska dobrego i serdecznego króla stanie się zbyt ciasna i wyjrzy z niej twarz imperatora”. To nie jest łatwa książka. To nie jest łatwy temat. Bohaterowie nie są czarno-biali. Przytłacza ich nadmiar informacji i niepewność, które z nich są prawdziwe. Twarz imperatora właśnie teraz, na naszych oczach, zmienia i jednoczy społeczeństwo ukraińskie.

Książka dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych