Maj dla bibliotekarzy z MBP w Jaśle i terenu powiatu jasielskiego był miesiącem bogatym w liczne wydarzenia i działania, dlatego też święto Dnia Bibliotekarza, przypadające 8 maja, pozwoliliśmy sobie uczcić dopiero 9 czerwca na spotkaniu szkoleniowo-integracyjnym.
Porozumienie bez przemocy to temat warsztatów z komunikacji empatycznej, prowadzonych przez coacha relacji - Gabrielę Kucę - o sztuce porozumiewania się na co dzień, czyli o tym, jak w konfliktowych sytuacjach prowadzić konstruktywny dialog z poszanowaniem potrzeb i uczuć rozmówców. Mówienie o swoich potrzebach i umiejętność właściwego odczytania potrzeb drugiej strony dialogu, trafne nazywanie uczuć i konkretyzowanie próśb to podstawa wzajemnego zrozumienia w komunikacji.
Wszyscy ludzie mają takie same potrzeby, są one uniwersalne. Nasze własne są tak samo ważne jak potrzeby innych. Przyjemne uczucia wynikają z zaspokojenia potrzeb, a nieprzyjemne - z ich niezaspokojenia. Uczucia są istotnym składnikiem naszego życia, tego co w nas żywe i co świadczy o tym, że jesteśmy ludźmi. Empatia, szczerość i „język serca” są podstawą porozumienia bez przemocy.
Warsztaty były bardzo praktyczne i bogate w różne ćwiczenia przygotowane przez trenerkę. Pozwoliły nam zdobyć umiejętności odpowiedniego konstruowania dialogów w trudnych sytuacjach, odczytywania potrzeb i uczuć rozmówców oraz właściwego wyrażania próśb a nie żądań. To wszystko, mamy nadzieję, ułatwi nam zrozumiałą i życzliwą komunikację.
Bardzo przyjemnym dopełnieniem naszych warsztatów był obiad, spacer po winnicy i prezentacja tradycji winiarskich Jasielszczyzny w Winnicy Vanellus w Jareniówce. Spotkanie na świeżym powietrzu w pięknym miejscu, wysłuchanie opowieści ludzi pełnych pasji o winnicy i produkcji win oraz wspólne rozmowy pozwoliły nam zrelaksować się i nabrać energii do następnych wyzwań i działań w naszych bibliotekach.
Spotkanie dofinansowano ze środków Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Jaśle.