Dla bibliotekarzy: Biblioteczna przestrzeń i magia – wizyta studyjna bibliotekarzy

środa, 16 maja 2018

16 maja br. bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu jasielskiego wzięli udział w wizytach studyjnych w bibliotekach województwa podkarpackiego oraz małopolskiego.

W Dębicy mieli okazję obejrzeć niedawno zmodernizowany budynek Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz jego wyposażanie (m.in. interaktywny dywan oraz tablicę multimedialną, sprzęt komputerowy, info-kioski, a także pomieszczenia przeznaczone dla użytkowników i pracowników oraz zaplecze magazynowe). Dodatkowo wzięli także udział w szkoleniu towarzyszącemu wizycie: „Czytanie i animowanie na magicznym dywanie” nt. aktywizowania najmłodszych czytelników do wspólnych działań edukacyjno-kulturalnych. Także tych z wykorzystaniem dostępnych w bibliotece pomocy interaktywnych. Każdy mógł przetestować działanie „Magicznego dywanu” oraz tablicy multimedialnej. Spotkanie było również okazją do wymiany spostrzeżeń związanych z programami zajęć edukacyjnych dla dzieci oraz ofertą kierowaną dla najmłodszych.

W czasie wizyty w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek (Filii Biblioteki Publicznej w Szynwałdzie) bibliotekarze mieli szansę poznać nowe rozwiązania architektoniczne na przykładzie noszącej miano „Bryły roku 2014”, biblioteki kilkunastotysięcznej gminy Skrzyszów. Przekonali się także jak sprawdzają się nowe rozwiązania zastosowane w projekcie budynku w stosunku do potrzeb użytkowników biblioteki. Obejrzeli salę teatralną, której pozazdrościć mogłoby wiele bibliotek i zapoznali się programem działania oraz ofertą kierowaną do użytkowników instytucji.

Podczas obydwu wizyt był czas na wzajemną rozmowę i integrację środowisk bibliotekarskich, za co kierujemy wyrazy podziękowania dla goszczących instytucji.

Wizyty odbyły się w ramach projektu „Biblio-potrzebni!”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale.