Dla bibliotekarzy: Biblioteka a prawo

wtorek, 20 czerwca 2017
Dla bibliotekarzy: Biblioteka a prawo

20 czerwca br. pracownicy bibliotek publicznych powiatu jasielskiego uczestniczyli w szkoleniu Działania w bibliotece a obowiązujące prawo.

Uczestnicy szkolenia, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, dowiedzieli się na jakie aspekty prawne należy zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowania, a także w trakcie wydarzeń, imprez i projektów, odbywających się w bibliotece. Prowadząca, na przykładzie działań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, omówiła m.in. takie zagadnienia jak: przygotowanie konkursów, loterii, sporządzenie regulaminu imprez, uzyskanie zgody na udział w projekcie i wykorzystanie wizerunku, wykorzystanie i publiczne odtwarzanie utworów oraz różnice między darczyńcą a sponsorem.

Na spotkaniu została również poruszona tematyka związana z prowadzeniem wolontariatu w instytucji kultury oraz z gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów specjalnych.

Szkolenie poprowadziła Małgorzata Zbroszczyk - kierownik Działu Informacji Regionalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, członkini sieci LABiB. Odpowiada m.in za digitalizację i zamieszczanie materiałów w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Jest koordynatorem wolontariatu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie oraz projektu Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Ziemi Chrzanowskiej. Prowadziła autorskie warsztaty kreatywne: Twoje Strony Mocne Strony, Przystanek Ziemia Chrzanowska, Warsztaty dla dokumentalistów społeczności lokalnej, Wiedza o regionie - instrukcja obsługi, Księgi multimedialne sołectw gminy chrzanów itp.