Dla bibliotekarzy: Wieże i mosty

środa, 05 grudnia 2012
Dla bibliotekarzy: Wieże i mosty

Jak sprawnie budować mosty łączące relacje międzyludzkie i docierać do najwyższych wieży dowiedzieli się bibliotekarze z bibliotek gminnych powiatu jasielskiego oraz jasielskiej MBP, uczestniczący w szkoleniu pn. „Wieże i mosty” . Szkolenie poprowadziły Agata Szczotka-Sarna i Aleksandra Świerk.

To od czego zależą i jak układają się nasze relacje z otoczeniem w znacznej mierze zależy także od nas samych. Aby budować mosty łączące często obydwie skrajnie różne strony, konieczne jest rozeznanie potrzeb uczestników komunikacji, taktowanych jako sprzymierzeńców wspólnego sukcesu. Liczy się dialog i akceptacja indywidualnego, nie zawsze odpowiadającego naszemu spojrzenia na świat. Mogliśmy się tego dowiedzieć dzięki serii ćwiczeń indywidualnych, grupowych i zbiorowych poświęconych zagadnieniom komunikacyjnym. Mieliśmy okazję m.in. spojrzeć na wybraną scenę sytuacyjną poprzez schemat kapeluszy myślowych Edwarda de Bono, porozmawiać wypełnionym ekspresją językiem liczb czy przekonać się jak sprawnie pracować w grupie i odnieść sukces komunikacyjny. Podsumowaniem spotkania była wspólna ewaluacja, pozwalająca nam przekonać się, że budowanie mostów poprzez inicjowanie komunikacji, a następnie starania włożone w jej wzajemne podtrzymywanie ma sens.