Festiwal: Portrety zza biurka – otwarcie wystawy

poniedziałek, 25 września 2023
Festiwal: Portrety zza biurka – otwarcie wystawy

Rozpoczynając XVII Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i bezdroża”, serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Portrety zza biurka. Literackie tropy Jasielszczyzny”, w której zgodzili się wziąć udział autorki i autorzy związani z Jasłem i naszą Biblioteką, a wymyślili ją i przygotowali nasi Czytelnicy. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w poniedziałek 25 września o 17:00 w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

W projekcie udział wzięli: Barbara Tora – poetka, Edward Lecheta – poeta, twórca teatru ArtExpress, Barbara Sokołowska – krytyk literacki, moderatorka spotkań autorskich, Piotr Marecki – autor, wydawca, Jola Richter-Magnuszewska – ilustratorka, Robert Król – poeta, Katarzyna Szweda – poetka, fotografka. Wszyscy związani są z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaśle, pochodzą z Jasielszczyzny lub wybrali naszą okolicę jako miejsce zamieszkania. W obiektywie uchwyciła ich Elżbieta Betlej, a jej stonowane a jednocześnie pełne głębi zdjęcia wzbogacone zostały osobistą refleksją młodych pasjonatów literatury, aktywnych użytkowników MBP w Jaśle, uczniów
I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle: Oliwii Bylinowskiej, Gabrieli Mroczek i Bartosza Graseli, którzy z portretowanymi spotykali się latem 2023 na rozmowach o ich twórczości, pasjach, pomysłach.

Na wystawie prezentujemy tylko wybrane fotografie, wycinki literackiego dorobku autorów oraz fragmenty zapisków z rozmów z nimi, mamy jednak nadzieję, że zachęcą one odbiorców do sięgnięcia po twórczość pisarzy z Jasielszczyzny, bo jest to twórczość z pewnością warta uwagi i godna polecenia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.