Jak „złowić” czytelnika w sieć? Warsztaty dla bibliotekarzy

czwartek, 26 czerwca 2014
Jak „złowić” czytelnika w sieć? Warsztaty dla bibliotekarzy

Jak zainteresować młode pokolenie wypożyczaniem książek w bibliotece? Czego można nauczyć się od Empiku? Jakich sposobów wyszukiwania używają klienci bibliotek i które informacje są dla nich ważne?

Bibliotekarze z bibliotek gminnych powiatu jasielskiego oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle 26 czerwca 2014 uczestniczyli w seminarium szkoleniowym, podczas którego poznali sposoby promocji biblioteki w sieci. Spotkanie prowadził Wojciech Kowalewski – bibliotekarz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, przewodniczący Rady Konsorcjum Bibliotek - Użytkowników Zintegrowanych Systemów Zarządzania Biblioteką SOWA1 lub SOWA2/MARC21.

Uczestnicy szkolenia mieli okazję obejrzeć prezentację ”Jak złowić czytelnika w sieć (analiza przypadku)”, zastanawiali się nad tym czy visual merchandising znajduje zastosowanie w przestrzeni bibliotecznej oraz które informacje decydują o wyborze przez czytelnika takiej a nie innej książki. Bibliotekarze również udział w warsztatach poszerzających umiejętności obsługi formatu MARC21 w programie SOWIE. Dowiedzieli się jak sprawić, żeby zasoby biblioteczne były widoczne w wyszukiwarce Google, oraz jakie możliwości oferują dodatkowe moduły programu SOWA – m.in.: tworzenie kolekcji czy dodawanie multimediów do opisów bibliograficznych książek.