Konkursy: Finaliści w "Lirycznym Jaśle"

wtorek, 24 maja 2016
Konkursy: Finaliści w Lirycznym Jaśle

24 maja 2016 r. Jasło stało się ważnym punktem na literackiej mapie Polski. W finale Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, zorganizowanego po raz 21. przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, nagrodzeni zostali młodzi twórcy z całego kraju, a nawet świata.

Witając uczestników uroczystej gali, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle powiedziała: Nie jest sensem w samym sobie trwanie konkursu, ale fakt, iż ci, którzy piszą, wyrażają swoimi słowami swoje uczucia, emocje, refleksje, wrażenia. Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, gratulując laureatom podkreślił, że to ważne, że w świecie informatyzacji i cyfryzacji są ludzie, którzy chcą pisać piękne słowa. Reprezentująca Senator Alicję Zając Iwona Trawińska-Ćwiertniewicz przytaczając słowa Jana Pawła II powiedziała, że talent nie wystarczy mieć, ale trzeba ciągle go rozwijać. Słowa uznania przekazał również poseł Bogdan Rzońca.

Ważnym momentem dla wszystkich nagrodzonych były słowa jurorów. Grzegorz Kociuba po raz kolejny podkreślił, że dobrego pisania nie ma bez czytania. Zauważył też, że wiele z nagrodzonych prac z powodzeniem mogłoby się znaleźć w profesjonalnych pismach literackich. Mariusz Kalandyk dodał, że ważne jest aby znać mistrzów, ale także żeby umieć od nich odejść i pisać od serca, szczerze, własnym stylem. Wytrwałości w pisaniu, przytaczając metaforę kiełkujących roślin, życzył Jan Tulik, a Aleksandra Dacyl w liście do laureatów odniosła się do symboliki liczby 21, która w biblijnej tradycji oznacza doskonałość, osiągnięty cel i wynikającą stąd pełnię szczęścia.

Na finałową galę do Jasła przyjechali laureaci wraz z rodzicami, nauczycielami i przyjaciółmi nie tylko z Jasła i województwa podkarpackiego, lecz także młodzi poeci i prozaicy z Małopolski, Opolszczyzny czy Mazowsza. To dla nas ważne, aby wzmacniać talent naszej uczennicy, a poza uroczystość była piękna, więc warto było przejechać ponad 300 kilometrów – powiedziała nauczycielka zwyciężczyni konkursu z województwa opolskiego. Nasza córka nie mogła przyjechać, ale my postanowiliśmy nie odmawiać sobie tej przyjemności i wybraliśmy się sami. Doceniamy jasielski konkurs, bo tu traktuje się młodych autorów profesjonalnie i po partnersku – dodali rodzice laureatki z Ustrzyk Dolnych.

Sami nagrodzeni dodawali, że mają nadzieję na kolejne spotkania w „Lirycznym Jaśle” i kolejne publikacje w konkursowych tomikach, które są dla nich najważniejszą nagrodą w konkursie.

Uczestnicy gali wysłuchali fragmentów twórczości laureatów w wykonaniu recytatorek Sceny Słowa JDK, obejrzeli konkursową wystawę oraz przenieśli się w muzyczne, jazzowe klimaty, w które zabrali ich związani z Jasłe Bartłomiej Tyburowski i Szymon Bora – Tyburowski&Bora Duo.

Partnerem w organizacji finału XXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło” był Jasielski Dom Kultury.

Lista osób nagrodzonych w XXI Ogólnopolskim Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło”

Kategoria I
szkoły podstawowe

Niwa – Agnieszka Niezręcka, kl. 5 SP nr 5 Oświęcim – cykl wierszy