Nowa odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

środa, 25 października 2023
Nowa odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Wszystkim miłośnikom książek dziecięcych i bibliotek kampania ,,Mała książka – wielki człowiek”, organizowana przez Instytut Książki, jest z pewnością bardzo dobrze znana! Pokochany przez Małych Czytelników i ich rodziców Krasnal w Krzywej Czapce powróci w tegorocznej edycji projektu do bibliotek, by swoimi opowieściami skraść serca kolejnego pokolenia przedszkolaków. Na dzieci w wieku 4–6 lat czekać będą specjalne Wyprawki Czytelnicze.

Jak przystąpić do projektu „Mała książka - wielki człowiek”?
(informacja dla rodziców)

•    Odwiedź z dzieckiem jedną z bibliotek biorących udział w akcji.
•    Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK.
•    Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą w prezencie!
Znajdziecie w niej książkę Krasnal w Krzywej Czapce, broszurę Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece oraz Kartę Małego Czytelnika, na której Twoje dziec-ko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.
•    Pozwól dziecku samodzielnie dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się
nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętniej po nią sięgnie po powrocie do domu.
•    Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio / telewizor, usiądźcie wygodnie i przy-tulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne
czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
•    Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Biblioteka to instytucja kultury, w której życie może włączyć się dziecko niezależnie od wie-ku. Regularne odwiedzanie biblioteki uczy dziecko samodzielności, pozwala podejmować pierwsze własne wybory, rozwija myślenie oraz kształtuje na całe życie nawyk czytania i po-głębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy, a gdy już opuszczą jej mury, przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypo-życzoną książką.

Szczegółowych informacji udzielają placówki:
Oddział dla Dzieci i Młodzieży (ul. Kołłątaja 1, 13 446 26 02 wew. 35, dzieci@mbp.jaslo.pl)
Filia nr 1 (ul. Sobniowska 34, 13 445 58 57, filia1@mbp.jaslo.pl)
Filia nr 2 (ul. Kopernika 8, 13 446 90 01, filia2@mbp.jaslo.pl)
Filia nr 3 (ul. Szopena 22, 13 446 52 25, filia3@mbp.jaslo.pl).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „ Mała książka – wielki człowiek”.