Projekty: Zakup nowości wydawniczych w 2017 roku

,
Projekty: Zakup nowości wydawniczych w 2017 roku

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy  w  "Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa" - Priorytet 1:" Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" .

W 2017 roku Biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 34 000 zł.

Celem programu jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk położony został na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania, a tym samym aktualizację zbiorów, co w konsekwencji przekłada się na zwiększenie oferty czytelniczej.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych - ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowano zakup 1642 woluminów.

Do Biblioteki Głównej przekazano 1021 woluminów a trzy filie otrzymały 621 woluminów.

Zakupiono utwory laureatów nagród literackich i rankingów czytelniczych (Anna Cieplak, Manuela Gretkowska, Grażyna Plebanek, Bronka Nowicka i inn.), tomiki poezji współczesnych poetów polskich (Tomasz Pułka, Roman Honet, Jarosław Mikołajewski ), arcydzieła klasyki polskiej i obcej ( Michał Choromański, Charles Dickens, Wilkie Collins ).

Dużym powodzeniem w bibliotece cieszą się powieści obyczajowe. Zakupiono nowe tytuły między innymi : Magdaleny Kordel, Katarzyny Michalak, Katarzyny Misiołek, Krystyny Mirek, Danielle Steel.

Dla amatorów powieści kryminalnej nabyto książki autorstwa Remigiusza Mroza, Marka Krajewskiego, Henninga Mankella, Monsa Kallentoffa i inn.

Wielbiciele publicystyki otrzymali nowe tytuły reportaży opisujących rzeczywistość współczesnego świata (m. inn. : Urszuli Jabłońskiej: Człowiek w przystępnej cenie, Anny Wiatr : Betrojerinki : reportaże o pracy opiekuńczej i beznadziei; Konrada Kruczkowskiego : Halo tato : reportaże o dobrym ojcostwie ).

Nie zapomniano o miłośnikach książek sensacyjnych, przygodowych, horrorów, fantasy i fantastyki - dla nich zakupiono książki autorstwa : Adriana Tchaikovsky'ego, Tess Gerritsen, Robina Cooka, Jeffreya Archera, Michaela Palmera.

Uzupełniono również zbiory o wiele pozycji literatury faktu, autobiografii, pamiętników i wspomnień a dla osób dokształcających się i poszerzających wiedzę zakupiono książki z historii geografii, ekonomii, finansów, medycyny.

Dla najmłodszych czytelników zakupiono zbiory baśni, legend oraz powieści i opowiadania znanych i lubianych pisarzy: (wśród nich Holly Webb, Wojciecha Widłaka, Martina Widmarka, Rucka Riordana). Uzupełniono serię "Czytam, główkuję ", która aktywizuje wyobraźnię, angażuje emocje, podsuwa tematy do myślenia.

Dla osób z dysfunkcjami wzroku zakupiono 38 tytułów z serii "Duże Litery" .