VI Festiwal Poezji i Prozy - 19-27 września 2011

poniedziałek, 19 - wtorek, 27 września 2011
VI Festiwal Poezji i Prozy - 19-27 września 2011

Projekt był szóstą edycją Festiwalu Poezji i Prozy realizowanego od 2006 roku, adresowanego do „małych i dużych” mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego.  Głównym celem zadania była promocja czytelnictwa i zwiększenie zainteresowania literaturą, co zostało osiągnięte dzięki wykorzystaniu różnych form promocji czytelnictwa. Festiwal rozpoczął się 19 września 2011 r. wykładem Piotra Mareckiego „Współczesne kino a literatura” prezentujący ścisłe relacje literatury i filmu, na przestrzeni ostatnich dekad.  Tego samego dnia po południu odbyło się spotkanie autorskie z Piotrem Sommerem, poetą, tłumaczem współczesnej poezji anglosaskiej, redaktorem naczelnym „Literatury na Świecie”. Obecni na spotkaniu mogli wysłuchać wierszy z tomików „Rano na ziemi” oraz „Dni i noce” w niezapomnianej interpretacji autora, z jego prywatnym komentarzem. Spotkanie z Dariuszem Rekoszem – autorem sensacyjnych powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży odbyło się 20 września. Następnego dnia dzieci miały także niecodzienną okazję, aby obejrzeć film animowany „Kubuś i przyjaciele”, by razem z Kubusiem i przyjaciółmi przeżyć szereg niezapomnianych przygód w poszukiwaniu Krzysia. Atrakcją dla miłośników piosenki poetyckiej był koncert w wykonaniu Przemysława Brannego, który odbył się 21 września w sali widowiskowej JDK.  Znakomity mistrz nastroju, solista koncertów P. Rubika dla jasielskiej publiczności zaśpiewał m.in. piosenki  „Będziesz moją panią”, „Ocalić od zapomnienia” z repertuaru Marka Grechuty. Towarzyszący mu na fortepianie Konrad Mastyło brawurowo zagrał  znane melodie z filmów  K.  Kieślowskiego „Podwójne życie Weroniki”  oraz A. Holland „Tajemniczy Ogród”. 22 września 2011 r. młodzież jasielskich liceów miała możliwość wysłuchania wykładu Waldemara Smaszcza historyka literatury, autora biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Krzysztof i Barbara”, w której znajdują się wątki jasielskie. Tego samego dnia, w  kinie Syrena, odbyła się projekcja filmu „Rewers” oraz spotkanie z Andrzejem Bartem, znanym prozaikiem i autorem scenariusza.  23 września  odbyły się warsztaty plastyczne z Małgorzatą Flis – ilustratorką książek dla dzieci. Aby umożliwić uczestnikom Festiwalu poznanie nowych form twórczości literackiej i zachęcić do aktywnego uczestnictwa w kulturze w dniach 26-27 odbył się blok Multmedialna poezja, obejmujący prezentację serwisu Emultipoetry, warsztaty wspólnego pisania wierszy na czacie oraz grach Walls i Freestyle oraz pisanie piosenek w grze Song prowadzonych przez Michała Zabłockiego.  W trakcie dwudniowych warsztatów uczestnicy wspólnie napisali na czacie wiersz „Karma dla morświna”, powstało kilkanaście indywidualnych wierszy w grze Walls, oraz wspólnie napisana w grze Song piosenka  „Ulice miast” do muzyki „Sous le ciel de Paris”. Na zakończenie przygotowano wystawę z przebiegu realizacji projektu, która była prezentowana  w holu MBP w Jaśle oraz wydano  folder w nakładzie 250 egz.

W ramach  VI edycji Festiwalu Poezji i Prozy odbyło się 11 imprez, a uczestniczyło w nich ponad 1550 osób.