Facebook ikonka prawy margines

Wystawy: Zemla vulgaris

wtorek, 01 - czwartek, 31 października 2024
Wystawy: Zemla vulgaris

Zachęcamy do obejrzenia wystawy fotografii Katarzyny Szwedy, otwartej w trakcie trwającego XVIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego „Drogi i Bezdroża” w Miejskiej Bibliotece Publiczne w Jaśle.

Katarzyna Szweda w wystawie fotografii noszącej tytuł jej najnowszej książki poetyckiej „zemla vulgaris” kontynuuje przyglądanie się bliskiej jej Łemkowszczyźnie. Obsesyjnie zadaje pytania o to, jak pokazać pustkę, jak uchwycić krajobraz, z którego pewne fragmenty zostały siłą wyrwane. Pustka wywołuje poczucie braku, w danym miejscu powinno coś się znajdować, jednak zostało zniszczone, wykorzenione, zapomniane lub uległo rozkładowi. Pustka jest istotnym wypełnieniem miejsca. Katarzyna Szweda przywołuje własne, czy też cudze wspomnienia, nakłada je na rzeczywistą przestrzeń, w jej fotografiach pustka staje się pretekstem do pamiętania. Zdjęcia wystawione są na fragmentach łemkowskiej chyży, deskach przesiąkniętych upływem czasu, wspomnieniami domowników, krajobrazem. Fotografiom towarzyszy ścieżka dźwiękowa zawierająca fragmenty wspomnień mieszkańca Beskidu Niskiego, Michała Kuszwary, i wierszy Katarzyny Szwedy. Wystawa jest kontynuacją cyklu, który powstał w ramach Programu Mentorskiego Sputnik Photos i był wystawiony podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie w Sekcji ShowOff.

Katarzyna Szweda – wychowywała się w Beskidzie Niskim na Wrzosowej Polanie. Autorka dwóch książek poetyckich: „zemla vulgaris” 2023 (nominowana do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej) oraz „Bosorka” 2020 (nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego, Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii Debiut). Dwukrotnie wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Laureatka sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie 2022.

Wystawa dostępna w Sali Offowej JDK, ul. Kołłątaja 1.

Partnerami projektu są: Jasielski Dom Kultury i I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego w Jaśle.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.