Facebook ikonka prawy margines

„(…) posażna i chędoga ta nasza książnica” – V dyktando regionalne w MBP w Jaśle

czwartek, 16 listopada 2017
„(…) posażna i chędoga ta nasza książnica” –  V dyktando regionalne w MBP w Jaśle

O tym że pewien „biblioman był jeszcze nieopierzonym sześcioipółletnim huncwotem, gdy pierwszy raz, chcąc nie chcąc, przekroczył próg czytelniczego sanktuarium” – dowiedzieli się uczestnicy V dyktanda regionalnego „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle – 16 listopada 2017 r.

Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Grzegorz Leszczyński – wykładowca z Uniwersytetu Warszawskiego, autor m. in. książek i rozpraw dotyczących literatury dla dzieci i młodzieży oraz dyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum”.

Atmosfera i wibrujące emocje nastrajały do pozytywnej rywalizacji. Jednak już o godz. 11.00 w Sali widowiskowej JDK wszyscy byli skupieni i gotowi, by zmierzyć się z ortografią, gramatyką i … własnym stresem. Tekst dyktanda opracowała polonistka – Aleksandra Dacyl. Jego treść bogata w elementy regionalne przypadła wszystkim do gustu, tym bardziej, że dotyczyła jasielskiej biblioteki, która niedawno świętowała swoje 70.lecie.

„Nie co dzień nasza biblioteka obchodzi 70. urodziny” – dumał zagorzały bibliofil spod Jasła...

Uczestnicy dyktanda rywalizowali w obrębie czterech kategorii wiekowych:
- szkoły podstawowe;
- klasy 7 oraz szkoły gimnazjalne;
- szkoły ponadgimnazjalne;
- dorośli.

Z dyktandem zmierzyli się także uczestniczący w wydarzeniu przedstawiciele Urzędu Miasta w Jaśle, Starostwa Powiatowego w Jaśle, służb mundurowych, Jasielskiego Domu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury, oświaty oraz bibliotek. Nagrody dla najlepszych znawców ortografii jasielszczyzny wręczyli: Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca Burmistrza Miasta Jasła, oraz profesor Grzegorz Leszczyński.

W czasie oczekiwania na werdykt jury w składzie: Aleksandra Dacyl – przewodnicząca, Renata Erban, Anna Kamińska-Grzesiak, Bożena Gogosz, Barbara Sokołowska, Anna Tyrpak, Bożena Dziadzio, Bożena Krzyżak oraz Małgorzata Kłusek, uczestnicy wydarzenia wysłuchali wykładu prof. Grzegorza Leszczyńskiego pt.  „Słowo w czasach milczenia. Po co wędrować przez tajemnice języka?”. Dzięki temu doświadczyli, że nasze pojmowanie otaczającego świata w większym lub mniejszym wymiarze zależy od tego czy potrafimy nazwać to, co nas otacza. Słowami bowiem poznajemy i określamy naszą przestrzeń. By móc zatem nazywać   to, co dzieje się wokół potrzeba głodu wiedzy i dociekliwości oraz wrażliwości, których nie powinno nam zabraknąć.

Współorganizatorem V dyktanda regionalnego był Jasielski Dom Kultury.

Laureaci V dyktanda regionalnego "Jasielszczyzna zna polszczyznę":

Miejsce I:
- szkoła podstawowa: Julia Nguyen Van
- kl. 7/gimnazjum: Izabela Zalewska
- szkoła ponadgimnazjalna: Ewelina Hołda
- dorośli: Michał Mazur

Miejsce II:
- szkoła podstawowa: Olga Hombesch
- kl. 7/gimnazjum: Aleksander Hycnar
- szkoła ponadgimnazjalna: Natalia Cichoń
- dorośli: Wiesław Setlak

Miejsce III:
- szkoła podstawowa: Aleksandra Bemben
- kl. 7/gimnazjum: Magdalena Fila
- szkoła ponadgimnazjalna: Katarzyna Krysa
- dorośli: Sabina Bogacz

Gratulujemy!

Zdjęcia: Anna Dziura