Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wzięła udział w akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, upamiętniającej wybuch 19 kwietnia 1943 roku powstania w getcie warszawskim.
25 kwietnia odbyło się spotkanie z Krzysztofem Przybyłowiczem, badaczem historii, autorem książek „Żydzi Biecza” i „Cmentarz żydowski w Bieczu”. W swojej prelekcji „Żydzi Biecza w literaturze, wspomnieniach i relacjach” wskazał tytuły książek traktujących o społeczności, która w przeszłości tak licznie zamieszkiwała nasz region, a w czasie II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy została skazana na unicestwienie. Przytoczył historie kilku nielicznie ocalonych, którzy przetrwali ten nieludzki czas, także dzięki pomocy Polaków. Nie zabrakło też wątków jasielskich. Przypomniał heroizm Eleonory Goleń, która poniosła śmierć za udzielenie schronienia żydowskiej dziewczynce z Biecza. Słuchacze mieli okazję obejrzeć judaica, m.in. tałes, menorę i szofar.
Lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży, poświęcone tematowi powstania w getcie to już stały element edukacji w naszej Bibliotece.
21 kwietnia uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli film o powstaniu w getcie warszawskim. Poznali jego przebieg i uczestników, wśród których był Marek Edelman, ostatni przywódca. To właśnie on, jeden z niewielu powstańców, którzy przeżyli, co roku w rocznicę wybuchu powstania, składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Przedstawiona w drugiej części lekcji prezentacja, pokazała losy społeczności żydowskiej w Jaśle. W naszym mieście także istniało getto, z którego prawie cała społeczność żydowska została zamordowana na miejscu lub w obozach zagłady.
27 kwietnia odbyła się lekcja biblioteczna z udziałem trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. Wojenna tematyka, dostosowana do wieku uczestników, oparta została na kanwie opowiadania Pawła Beręsewicza „Strasznie, strasznie”, które powstało specjalnie na tegoroczną edycję akcji Żonkile. Głównym celem zajęć było ukształtowanie w odbiorcach postawy empatycznej oraz uczenie się rozmowy na trudne tematy. Obok wiedzy historycznej, która nie jest łatwa w odbiorze, uczniowie otrzymali przestrzeń do rozmowy o emocjach. Aby upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim uczniowie wykonali papierowe żonkile.
Ponadto 19 kwietnia, każdy kto odwiedził naszą Bibliotekę otrzymał papierowy żonkil – na znak, że #ŁączyNasPamięć.