Akcje: Biblioteka. Oczywiście! – Czar poezji, czytania i dużo dobrej zabawy

czwartek, 18 maja 2017
Akcje: Biblioteka. Oczywiście! – Czar poezji, czytania i dużo dobrej zabawy

Spotkanie autorskie, zabawy literackie, zagadki i dużo frajdy – za nami XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Na dużych i małych czytelników, którzy odwiedzili w dniach 8-15 maja 2017 r. Filię nr 1 Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle czekało sporo atrakcji!

Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy spotkaniem autorskim z Haliną Urban – mieszkanką Warzyc, która swoją „przygodę z poezją” rozpoczęła w 2012 r.  Posiada w swoim dorobku osiem tomików, z czego dwa - to tomiki dla dzieci: Pora na uśmiech  i Moja Wierszolandia. W tym niecodziennym wydarzeniu wzięli udział uczniowie klasy 1 i 2 szkoły podstawowej z ZSM nr 5 w Jaśle. Poetka  opowiedziała dzieciom o swoich pasjach i inspiracjach oraz stwierdziła, że pisanie to jej terapia, która pozwala odreagować stres, złe emocje.  Dzieci  zadawały pytania związane nie tylko z jej twórczością - na które bardzo chętnie odpowiadała. Uczniowie przygotowali głośne czytanie wybranych wierszy naszego gościa z tomiku  Pora na uśmiech.  Na zakończenie dzieci  z uśmiechami na buziach pozowały do wspólnej fotografii.

Podczas spotkania Na majowej łące, najmłodsi przekonali się, że książka nie zawsze musi być drukowana, czasem staje się przestrzenną budowlą lub przytulanką. Nie zabrakło  twórczego  budowania z drewnianych klocków  i rysowania kolorową kredą. Tradycyjnie towarzyszyły nam zabawy z chustą Klanzy. Było gwarnie i radośnie. Jest super, na pewno przyjdę na takie budowanie z klocków jeszcze raz – powiedział jeden z przedszkolaków.

Młodzież z Klubu DKK „Fan Book Soboniów” rozmawiała  o książce Barbary Kosmowskiej Pozłacana rybka - pięknej i wzruszającej opowieści o stracie, miłości, przyjaźni i nadziei. Historia Alicji jest próbą odpowiedzi na pytanie, co w życiu jest najważniejsze.

Podczas trwającego Tygodnia Bibliotek czytelnicy dodatkowo wzięli udział w akcji Kwitnące książki, dzieląc się swoimi przemyśleniami na temat czytania.