Akcje: Biblioteka jest ogrodem wiedzy! Tydzień Bibliotek w Filii nr 2

piątek, 13 maja 2016
Akcje: Biblioteka jest ogrodem wiedzy! Tydzień Bibliotek w Filii nr 2

Międzypokoleniowe zabawy, odkrywanie gwar z różnych regionów polski, inspirujące spotkania z książkami popularnonaukowymi! To jedne z atrakcji jakie czekały na Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Biblioteka inspiruje”.

Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 6 podczas zajęć Smog i smok - czyste powietrze wokół nas dowiedziały się, co zanieczyszcza powietrze. Sympatyczny smok Dinek opowiadał o smogu, pomógł zapoznać się z różnymi rodzajami dymu oraz w jaki sposobami w jaki dzieci mogą wpływać na zmniejszenie emisji trujących substancji do atmosfery. Nie zabrakło  twórczości plastycznej – powstały bowiem plakaty antynikotynowe 3D.

Na cyklicznych zajęciach Kalejdoskop wiedzy i zabawy - Odlotowa Biblioteka dzieci spotkały się w Ogrodzie wiedzy z książkami popularnonaukowymi. Wykonały ruchome obrazki promujące ciekawe książki. To biblioteka jest takim ogrodem wiedzy - powiedziała Lena.

W ramach Kreatywnego placu zabaw zaprosiliśmy całe rodziny - dzieci, rodziców i dziadków - do spędzenia popołudnia w bibliotece na wspólnej międzypokoleniowej zabawie. Uczestnicy zajęć wykazali się pomysłowością i zdolnościami w nietypowych zabawach z wykorzystaniem kartonów do budowania domków, mebli kuchennych, robotów czy zwierzaków. Takie spotkania bawią, uczą twórczego myślenia, koncentracji i współpracy, rozwijają wyobraźnię i sprawność manualną – powiedziała mama jednego z uczestników zajęć. To było super! Czy jeszcze kiedyś będziemy tak się bawić? – dodały Ania i Michasia.

Na zakończenie inspirującego tygodnia z Filią nr 2, odbyła się akcja: Kto zostanie mistrzem gwary? Każdy kto tego dnia odwiedził Bibliotekę otrzymał zabawne cytaty, dzięki którym mógł sprawdzić swoją znajomość gwar z różnych regionów Polski, a w razie potrzeby skorzystać ze specjalnego słowniczka ułatwiającego ich rozszyfrowanie. Dodatkowo dzieci zmierzyły się z potyczkami językowymi czytając „Wierszyki łamiące języki” Małgorzaty Strzałkowskiej.