W dniach 8 -15 maja 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle miała miejsce kolejna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem "Biblioteka – miejsce na czasie". Różnorodne wydarzenia, spotkania i aktywności zorganizowane w ramach tego wydarzenia miały na celu promowanie biblioteki jako miejsca, które towarzyszy nam w różnych sferach życia i spełnia wiele funkcji.
Z tej okazji do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży zawitała grupa przedszkolaków z Bajkowego Prywatnego Przedszkola oraz Akademii Małego Geniusza w Jaśle. W czasie spotkań dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym zajmuje się bibliotekarz oraz jakie są jego obowiązki. Aby zachęcić do czytania i korzystania ze zbiorów biblioteki, przedszkolaki miały za zadanie zaprojektować własną kartę biblioteczną. Z wielkim zaangażowaniem malowały, rysowały i ozdabiały karty, co sprawiło im wiele radości i satysfakcji.
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle, wzięli udział w zajęciach podczas, których mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat kultowej postaci literackiej – Pana Kleksa oraz stworzyć portret tego niezwykłego bohatera. Na zajęciach z cyklu Klub Poszukiwaczy Przygód, uczestnicy wyruszyli do podwodnego świata w poszukiwaniu ośmiornic. Wykorzystując swoją kreatywność wykonali piękny obrazek przedstawiający główną bohaterkę spotkania.
Filia nr 2 gościła przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle. Podczas spotkań czytali książeczki Jana Markovica „Podkarpackie wędrówki dla przedszkolaków”, przypomnieli sobie zasady korzystania z książek i biblioteki, oglądały książki edukacyjne, książki-zabawki oraz zapoznały się z biblioteką w jej tymczasowej lokalizacji.
Z kolei Filię nr 3 odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9, Przedszkola Miejskiego nr 11 i Niepublicznego Żłobka i Przedszkola „U Michalitek” w Jaśle. Miłą niespodzianką były także odwiedziny dorosłych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Jaśle. Przedszkolaki zachwycały się nowoczesnym wyglądem biblioteki, poznały biblioteczne abc, a podczas zajęć z cyklu „Klub Poszukiwaczy Przygód” wykonały kolorową książeczkę.
W Wypożyczalni dla Dorosłych odbyła się akcja „Gramy do jednej bramki!”. Kreatywna ankieta, polegała na udzieleniu anonimowej odpowiedzi z której dowiedzieliśmy się, że najważniejsze w bibliotece – MIEJSCU NA CZASIE – są: nowości wydawnicze i spotkania autorskie.
Dodatkowo z okazji dwudziestolecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej 11 maja 2024 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zamieniła się w kolorowy plac europejskich inspiracji wypełnionych książkami i gwarem najmłodszych. Spotkanie rozpoczęło widowisko Teatru Małe Mi, które było doskonałą okazją do dialogu na każdy temat. Najmłodsi wspólnie z opiekunami i aktorami rozmyślali o prostych prawdach i wartościach, które wypełniają ludzką codzienność, a główni bohaterowie teatralni, lalki Sophia i Philo zainspirowali odbiorców do rozmowy, w której nie zabrakło dyskusji m.in: o miłości, złości, odwadze , strachu, nudzie i dzieciach. Po spektaklu uczestnicy wzięli udział w zabawach literacko-artystycznych.
W kąciku dla najmłodszych wysłuchali bajkowych opowieści z różnych krajów Europy, przy kolorowej gąsienicy poznawali flagi europejskie, swoje „złote życzenia” wypowiadali przy akwarium w kształcie muszli wypełnionej kolorowym piaskiem, natomiast odgadując zagadkę o bohaterach znanej bajki Braci Grimm, tworzyli piernikową chatkę.
Dorośli prócz wspólnych zabaw z dziećmi mieli także okazję wykonać własną zakładkę i odpocząć z książką w ręku na kolorowych leżakach w zakątku DIY.
Majówka z Funduszami Europejskimi była doskonałą okazją do poznania różnorodnych tradycji, zwyczajów oraz kultur kontynentu.
Wydarzenie pn. „20 lat FE w Jaśle – Majówka z funduszami europejskimi” realizowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.