Facebook ikonka prawy margines

Akcje: Biblioteka – przyjazne miejsce dla każdego

niedziela, 15 maja 2022
Akcje: Biblioteka – przyjazne miejsce dla każdego

 

W  ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w dniach 8-15 maja 2022 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle przygotował dla czytelników wiele atrakcji.

10 maja przedszkolaki z Niepublicznego Żłobka i Przedszkola Językowo-Artystycznego „Chatka Puchatka” w Jaśle wzięły udział w zajęciach Mój mały świat, moje wielkie emocje. Wysłuchały zabawnej historii autorstwa Anny llenas pt. Kolorowy potwór, która nie tylko wprowadziła je w fascynujący świat uczuć, ale pozwoliła zrozumieć, że wszystkie emocje są nam potrzebne i nie ma nic złego w ich okazywaniu.

11 maja uczniowie Zespołu Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza w Jaśle wzięli udział w spotkaniu pt. Przyjaźń buduje świat. Na zajęciach zastanawiali się: czy świat bez przyjaźni byłby lepszy lub gorszy? jak przyjaźń wpływa na nasze życie i jak się czujemy kiedy brakuje nam przyjaciół? Według uczestników, prawdziwy przyjaciel to ktoś, komu ufamy i możemy powierzyć nasze sekrety, ktoś, kto umie nas wysłuchać i wesprzeć w trudnych sytuacjach to, ktoś, kto ofiaruje nam mnóstwo okazji do śmiechu. Opracowali własny przepis na przyjaźń. Wśród składników potrzebnych do dobrej przyjaźń znalazła się m.in.: szczypta uśmiechu, litr gościnności, tona wsparcia oraz szklanka miłości. Podczas tworzenia oryginalnych portretów przyjaciół, wszyscy zgodnie stwierdzili, że świat bez przyjaźni byłby ubogi, a życie puste.

12 maja w ramach Klubu Czytających Rodzin działającym przy MBP w Jaśle, odbyło się spotkanie polskich i ukraińskich rodzin. Celem spotkania była integracja poprzez dobrą zabawę i wspólnie spędzony czas z osobami, które znalazły schronienie przed wojną w naszym mieście. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się głośnym czytaniem. Tym razem czytane były przygody Kici Koci w języku polskim i w języku ukraińskim. Z przygotowanych materiałów i wg wskazówek Tani i Vity zaprzyjaźnionych uchodźczyń, metodą origami  klubowicze wykonali zakładki do książek, wzięli udział w zajęciach ruchowych, w których musieli wykazać się dużym sprytem, a na zakończenie spotkania wspólnie malowali swoje marzenia, przekazując sobie obrazki, do których każdy domalowywał kolejny element marzeń. Zabawa kończyła się gdy praca wróciła do właściciela. Prace były bardzo kolorowe, a efekty końcowe zaskakujące. Mamy nadzieję, że do Klubu Czytających Rodzin dołączą również rodziny ukraińskie, a biblioteka stanie się przyjaznym dla nich miejscem spotkań.