Akcje: „Czytam sobie w bibliotece” czyli pokonujemy swoje lęki i strachy

czwartek, 05 listopada 2015
Akcje: „Czytam sobie w bibliotece” czyli pokonujemy swoje lęki i strachy

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Jaśle: Motylki i Pszczółki, wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Czytam sobie w bibliotece”, do której przyłączyła się Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Zajęcia zostały przeprowadzone w oparciu o książkę Rafała Witka Mur: o historii powojennego Berlina i scenariusz Katarzyny Wituś Pokonujemy mury, czyli swoje lęki i strachy. Po wysłuchaniu historii o murze berlińskim, razem z bohaterką książki małą Lili, dzieci zastanawiały się: Co oznacza słowo mur? Czy to, czego się boimy, jest murem?  Jak pozbyć się naszych murów-strachów?

Aby pokonać swoje lęki przedszkolaki wzięły udział w zabawie pod nazwą: burzymy mury-strachy, w grze kolorów oraz zajęciach plastycznych.

Wszystkie dzieci otrzymały kartki z kleksami-ponurakami przypominającymi stworki. Aby pozbyć się niechcianych stworków, musiały je rozśmieszyć domalowując lub doklejając różne elementy. Gdy praca została wykonana, dzieci zabierały z wcześniej przygotowanego muru pudełka-cegiełki, w których zamykały swoje strachy i wrzucały do kolorowego worka. Następnie, za pomocą czarodziejskich zaklęć abrakadabra, hokus-pokus i itp., zamieniły je w ciekawe i kolorowe książki.

Za pomocą czarów znikają wszystkie moje strachy – powiedział Kacper.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wydawnictwa Egmont "Czytam sobie w bibliotece", promującego czytelnictwo wśród dzieci w wieku 5-8 lat.