Akcje: Czytanie – bardzo ważna rzecz!

wtorek, 29 września 2020
Akcje: Czytanie – bardzo ważna rzecz!

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który powstał z inicjatywy Polskiej Izby Książki, bibliotekarka z Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w dniu   29 września 2020 r. odwiedziła dzieci z grupy „Zajączki” i „Motyle” z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Jaśle.

Podczas spotkania dzieci wysłuchały wierszy Jana Brzechwy: Samochwała, Leń, Na straganie, oraz Juliana Tuwima: Słoń Trąbalski, Zosia Samosia, O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci i wielu innych utworów. Wspólnie zastanawialiśmy się nad zaletami czytania książek. Padły pytania: czy ważne jest głośne czytanie i  jak często słuchamy głośnego czytania?

Czytanie dzieciom to czas przeżywania, rozmawiania, poznawania i wspólnej zabawy, której oczywiście nie mogło zabraknąć podczas drugiej części spotkania. Przedszkolaki poznały  sympatycznego potwora – bohatera książki Anny Llenas Kolorowy potwór, ćwiczyły wyobraźnię przestrzenną oglądając książki-rozkładanki: W głębinach oceanu i W lesie Anouck Boisrobert i Louisa Rigauda oraz śledziły przemiany, które zachodzą w przyrodzie, oglądając książkę Drzewo Britty Teckentrup.

Maluchy zobaczyły, że obcowanie z książką może być dobrą zabawą, przy której szybko płynie czas. Miały okazję przekonać się o tym, że można czytać wspólnie z mamą i tatą oraz, że „ czytanie to bardzo ważna rzecz”.

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.