Akcje: Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

wtorek, 28 kwietnia 2020
Akcje: Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

W ramach świętowania przypadającego 2 maja Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej zaprosiliśmy czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle do wspólnego czytania poezji i twórczego spędzenia czasu z biało-czerwonymi barwami.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych polskich świąt państwowych, które zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej historii, tradycji i kulturze. Data uroczystości nie jest przypadkowa i odnosi się do wydarzeń związanych z naszą historią. W tym dniu obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Flagi jest doskonałą okazją, żeby porozmawiać z dziećmi o historii, patriotyzmie i symbolach narodowych, aby od najmłodszych lat uczyć je poszanowania dla tradycji i rozwijać poczucie tożsamości narodowej. Doskonałym źródłem wiedzy o ojczyźnie są wiersze, a ich lektura jest wspaniałą lekcją patriotyzmu. Za pośrednictwem słów przekazują wartości ważne dla każdego Polaka, opowiadają o polskim godle, hymnie, fladze, przypominają o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski i upamiętniają rodaków zasłużonych dla naszego kraju. Dlatego z okazji tego święta przypomnieliśmy naszym czytelnikom wiersz, którego słowa zna zapewne każde polskie dziecko i na pewno pamięta je także wielu dorosłych. Kto z nas w dzieciństwie dumnie nie recytował słów autorstwa Władysława Bełzy: „Kto ty jesteś? Polak mały…”, które są znane i powtarzane przez pokolenia polskich dzieci już od ponad stu lat. Dla naszych małych czytelników przygotowaliśmy także inspirację, jak krok po kroku wykonać samodzielnie mapę Polski w biało-czerwonych barwach.

Utwory Władysława Bełzy i innych polskich poetów można znaleźć na stronie www.wolnelektury.pl