Akcje: Książkowo i kolorowo – Jasielski Dzień Dziecka z Biblioteką

wtorek, 01 czerwca 2021
Akcje: Książkowo i kolorowo – Jasielski Dzień Dziecka z Biblioteką

1 czerwca świętują wszystkie dzieci. O swoich milusińskich pamiętała również Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Przygotowaliśmy zajęcia z muzykoterapii z elementami jogi oraz z biblioterapii.

Muzykoterapia, podobnie jak joga należy do grupy terapii holistycznych. Ukierunkowują one rozwój poprzez doświadczenie. Wyzwalają pozytywne emocje, pomagają się zrelaksować, aktywizują uczucia oraz uczą kontaktu z ludźmi. Na zajęciach wykorzystaliśmy techniki relaksacyjne oraz wyobrażeniowo-projekcyjne. Wysłuchaliśmy opowieści o szczęściu, której towarzyszyły dźwięki etnicznych instrumentów takich jak kalimba, kij deszczowy czy bęben oceaniczny. Metoda ta pomaga dziecku wyrażać uczucia i uwolnić się od negatywnych emocji, a także głęboko się zrelaksować. Ogromnym powodzeniem cieszyła się zabawa w naśladowanie pozycji zwierząt. Nie zabrakło oczywiście nowości książkowych dla dzieci, poruszających temat rozwoju emocjonalnego.

Dzieci wzięły również udział w zajęciach biblioterapeutycznych Emocje kolorem malowane. Zastanawialiśmy się m.in.: czy emocje mają kolor? jak kolory wpływają na nasze samopoczucie? czy czerwony to kolor złości? W świat emocji i w fascynujący język uczuć wprowadził nas „Kolorowy potwór” bohater książki Anny Lienas. Śledząc jego zachowania uczestnicy nauczyli się rozpoznawać i nazywać emocje czego dowodem są piękne i kolorowe prace.

Wszystkim dzieciom życzymy radości z każdej chwili, dobrej zabawy i odkrywania nowych pasji.