Akcje: Książkowy kalejdoskop w Filii nr 2

poniedziałek, 01 czerwca 2015
Akcje: Książkowy kalejdoskop w Filii nr 2

Jak można dobrze bawić się i ciekawie spędzić czas w bibliotece przekonali się 1 czerwca br. mali i duzi uczestnicy pikniku „Książkowy kalejdoskop” zorganizowanego przez Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Spotkanie odbywało się w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Piknik był okazją do podsumowania całorocznego cyklu zajęć „Kalejdoskop wiedzy i zabawy”, podczas którego dzieci w Oddziale dla Dzieci i wszystkich filiach poznawały literaturę dziecięcą, muzykę, sztukę i historię, rozwijały swoją kreatywność, a przede wszystkim dobrze się bawiły.

W klimat pikniku wprowadziło uczestników tradycyjne głośne czytanie. Wiersz „Lokomotywa” J. Tuwima przeczytały pani Alicja Antonik z Klubu Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz pani Barbara Wątroba z Piekarni JW - Jan Wątroba Barbara Wątroba. Pani Joanna Garbacik z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle przeczytała książeczkę M. Strzałkowskiej „Na ulicy”.

Na uczestników pikniku czekały trzy strefy aktywności.

W strefie „Drzewo czytających” dzieci tworzyły koronę drzewa z imion oraz sprawdzały swoją znajomość literatury w quizach, zgadywankach i zabawach.  A ja znam książki dla dzieci i wygrywam w zgadywankach – mówił Igor, uczestnik pikniku. Niektóre cytaty są łatwe do odgadnięcie, a nad niektórymi trzeba się nagłowić – dodał Mikołaj.

W strefie „Policja” dużą frajdą  była możliwość obejrzenia wnętrza radiowozu policyjnego czy uruchomianie sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Oglądamy prawdziwy, najprawdziwszy radiowóz! – opowiadał Bartek.

Natomiast w strefie „Łucznik”, Włodzimierz Woźnica z grupy Łucznicy Rozembark wprowadził dzieci w świat średniowiecznego łucznictwa. Dzieci obejrzały kolekcję łuków i strzał, repliki broni, narzędzia pracy, ubrania i spróbowały swoich sił w krzesaniu ognia. Uczestnicy dowiedzieli się również ciekawych rzeczy o historii łucznictwa, stroju i wyposażeniu łucznika.  Łuki i strzały są świetne – opowiadali Kinga i Antoś – i to jak ubierali się ludzie w średniowieczu!

Na zakończenie pikniku, dzieci aktywnie uczestniczące w  zajęciach „Kalejdoskop wiedzy i zabawy” otrzymały książkowe upominki. Słodki poczęstunek dla uczestników pikniku zapewniły pani Barbara Wątroba z Piekarni JW - Jan Wątroba Barbara Wątroba  i pani Alicja Antonik a odblaski i lizaki ufundowała Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Partnerami w tegorocznej edycji XIV OTCD są: Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, Piekarnia JW Jan Wątroba Barbara Wątroba, PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o., Klub Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.