Akcje: Pan Kleks i mój idol Strażak

wtorek, 13 czerwca 2017
Akcje: Pan Kleks i mój idol Strażak

Kto uczył się w Akademii Pana Kleksa? Dokąd prowadzą furtki w murze otaczającym Akademię? Jak długo przygotowują się strażacy do wyjazdu na akcję? Na te pytania znają już odpowiedzi uczestnicy wydarzeń zorganizowanych przez Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w ramach XVI OTCD.

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle zawitały do Bibliotecznej Akademii Pana Kleksa. W skupieniu wysłuchały fragmentów książki Jana Brzechwy. Następnie odpowiadały na pytania dotyczące Akademii. Egzamin zdały celująco. Później „otwierały furtki” do różnych bajek i rozwiązywały literackie zagadki. Za każda dobrą odpowiedź otrzymywały piegi, zgodnie z zaleceniem Pana Kleksa, który twierdził, że nie ma nic piękniejszego, niż duże czerwone lub żółte piegi. Są one najwyższą odznaką, jaką można zdobyć w Akademii. Jedna z furtek wprowadziła dzieci do bajek o psach dzięki czemu powstały balonowe czworonogi. Niemałą atrakcją okazała się także zabawa z  kolorowymi kleksami. Bitwę na kleksy wygrali wszyscy!

Podczas spotkania Strażak mój idol, uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle gościli w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, by przekonać się, na czym polega zawód strażaka. Spotkanie rozpoczęło głośne czytanie Bogdana Ziemby – Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle książki Czesława Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem”. Atrakcją odwiedzin w KPPSP było oglądanie wozu strażackiego z pełnym wyposażeniem. Dzieci mogły m.in. wejść do samochodu, sprawdzić jego zawartość, przymierzyć hełmy, przekonać się jak ciężkie są nożyce do cięcia metalu oraz dowiedzieć się jak unieruchamia się poszkodowanych. Wielkie przeżycia i emocje dodatkowo podsycił fakt, iż strażacy uruchomili armatkę wodną oraz pozwolili dzieciom „gasić pożar” przy użyciu węża strażackiego.

Było super - powiedziała Natasha. Też chcę zostać strażakiem - stwierdził Kuba.

Wydarzenia odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.