Jak co roku Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle świętowała Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Już po raz XXIII, a tym razem pod hasłem „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!”
Spotkaniem w ramach cyklu „Klub Poszukiwaczy Przygód” uroczyście rozpoczęliśmy obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Z tej okazji gościliśmy mamę Igi i mamę Jagody, które czytały dzieciom wiersze polskich poetów: Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Podczas zajęć stworzyliśmy kolorowy portret Tygrysa i ułożyliśmy najdłuższą tygrysią zakładkę. Dyskutowaliśmy także o zaletach czytania książek: dlaczego warto czytać, co daje nam czytanie książek i jakie korzyści niesie słuchanie głośnego czytania.
Podczas spotkania „Pogadajmy o książkach… i nie tylko” dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 spotkały się instruktorem pływania i ratownikiem – Waldemarem Markiem, który przeczytał przedszkolakom książeczkę Liane Schneider „Zuzia uczy się pływać”. Natomiast dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Jaśle uczestniczące w zajęciach „Czytanie na fali”, spotkały się z instruktorem i ratownikiem Bieszczadzkiej Grupy WOPR – Karolem Pawlusiem, który przeczytał książeczkę Nadii Berkane „Marysia na basenie”.
Przedszkolaki miały możliwość zwiedzić krytą pływalnię i zasiąść na widowni. Dowiedziały się, do czego służą: brodzik, jacuzzi, sauna, wieża przy basenie. Dzieci zadawały instruktorom pytania: Co to jest chlor, dlaczego przed pływaniem w basenie trzeba wziąć prysznic, dlaczego potrzebujemy obuwie na zmianę, jaki styl pływania jest najłatwiejszy, a który najtrudniejszy, czy, aby zostać ratownikiem, trzeba zdać egzamin, dlaczego na basenie jest tak głośno i gorąco?
Instruktorzy nauki pływania pokazali dzieciom sprzęt do nauki pływania: bojkę, deskę, ósemkę, makaroniki i kółko ratownicze. Zajęcia z instruktorami wzbudziły uśmiech i radość na twarzach dzieci i ogromne zainteresowanie – wszyscy chłopcy stwierdzili, że kiedyś też będą ratownikami!
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom był po raz kolejny okazją do odwiedzenia bibliotek. Zachęcamy wszystkich małych i dużych do sięgania po książki: bo czytanie uspokaja, poprawia pamięć i koncentrację, rozwija wrażliwość, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
Szczególne podziękowania kierujemy do ratowników: Waldemara Marka i Karola Pawlusia za obecność i zaangażowanie w zajęcia w czasie trwania Tygodnia Czytania Dzieciom, mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę.
Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy, realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.