Facebook ikonka prawy margines

Akcje: XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Filii nr 3

poniedziałek, 21 maja 2018
Akcje: XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Filii nr 3

Czy praca bibliotekarza jest trudna? Jak długo trzeba się uczyć, aby zostać     bibliotekarzem? Dlaczego należy dbać o książki i czy porządek jest ważny w bibliotece? Co to jest książka obrazkowa i czy czytanie dzieciom jest potrzebne? Jak wygląda herb Jasła i kto pracuje w Urzędzie Miasta? Na te i inne pytania odpowiedzieli uczestnicy spotkań w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek,  zorganizowanych przez Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.  Na dużych i małych czytelników, którzy odwiedzili bibliotekę w dniach 8 – 15 maja 2018 r., czekało sporo atrakcji!

Przedszkolaki z Niepublicznego Żłobka i Przedszkola Językowo-Artystycznego „Chatka Puchatka” poznawali w zaczarowanej bibliotece tajniki zawodu bibliotekarza, zwiedzali pomieszczenia, oprawiali książki, pieczętowali kolorowe zakładki.

Dzieci z grupy Słoneczka z Przedszkola Miejskiego nr 11 uczestniczyły w maratonie czytania   Do-wolność czytania 100/100. Ulubione legendy polskie czytała dzieciom  Małgorzata Oberc – członkini Komitetu Opiniującego przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Jaśle. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały białego orła z kółeczek orgiami.

Natomiast dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9, wykorzystując swoją wyobraźnię i spostrzegawczość, stworzyły własne książki obrazkowe.
Uczestnicy zajęć „Akademia Wyobraźni” mieli okazję zapoznać się ze znanymi i lubianymi Polakami w aplikacjach  na tablecie.

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek w Sali Zarządu Osiedla Jasło „Mickiewicza” odbyło się spotkanie z historykiem i dyrektorem Muzeum Regionalnego w Jaśle – Mariuszem Świątkiem. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 dowiedziały się o niesamowitych dziejach Polski i miasta Jasła, o wybitnych  postaciach związanych z Jasłem: Bartłomieju z Jasła, Zyndramie z Maszkowic – rycerzu, który brał udział w bitwie pod Grunwaldem, czy Ignacym Łukasiewiczu, który uratował wieloryby. Przedszkolaki poznały historię dawną i tę współczesną, dowiedziały się, że w Jaśle dawno temu żyły mamut, o tym, jak miasto wyglądało przed wybuchem wojny, a jak po wojnie oraz dlaczego herb Jasła ma obecny kształt.

Przez cały tydzień w bibliotece trwała również akcja promująca współczesną literaturę polską „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.