Akcje: XVII OTCD – Czytanie łączy pokolenia

sobota, 09 czerwca 2018
Akcje: XVII OTCD – Czytanie łączy pokolenia

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak ważne jest głośne czytanie i  jak często słuchamy głośnego czytania? My już poznaliśmy odpowiedź! Każdego roku obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Z tej okazji Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zorganizowała  szereg imprez dla najmłodszych czytelników w dniach 2-9 czerwca 2018 r.

Na ostatnich zajęciach w cyklu Akademia Wyobraźni dzieci czytały swoje ulubione wiersze Juliusza Tuwima i Jana Brzechwy, natomiast „Tygryski”  z Przedszkola Miejskiego nr 9,  podczas spotkania z pielęgniarkami z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Somed” w Jaśle, wysłuchały historii o tym, jak Franklin idzie do szpitala (Paulette Bourgeois). Panie: Magda i Ela opowiadały o swoim zawodzie, a przy okazji zmierzyły dzieciom temperaturę oraz ciśnienie krwi. Okazało się, że wszyscy są zdrowi. Przedszkolaki dowiedziały się, jak działa izba przyjęć, jaką pracę wykonują pielęgniarki i dlaczego na sali operacyjnej musi być bezwzględnie czysto. Dużą atrakcją dla dzieci była również prezentacja  akcesoriów medycznych: aparatu do mierzenia ciśnienia, termometru, czy środków opatrunkowych oraz pokaz ich praktycznego zastosowania.

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Jaśle wzięły udział w spotkaniu z Rozalią Kolanko – poetką regionalną, autorką tomików wierszy dla dzieci i dorosłych. Autorka napisała trzy bajki dla najmłodszych, które zostały również przez nią zilustrowane: Mała myszka (wydana w 2007 r.) , Ukochane zwierzaki (2010 r.) i Karina z Wielkich Jezior (2016 r.). Podczas spotkania nie zabrakło głośnego czytania – ostatniej bajki – opowieści o wnuczce poetki Karince i jej przyjacielu Pimie.

„Króliki” i „Sówki” z Niepublicznego Żłobka i Przedszkola Językowo-Artystycznego „Chatka Puchatka” gościły  w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, by przekonać się, na czym polega zawód strażaka. Podczas spotkania Gasimy, Ratujemy i Czytamy  dzieci miały okazje wysłuchać głośnego czytania wiersza Jana Brzechwy Pali się! w wykonaniu mł. asp. Pawła Zimonia i mł. ogn. Piotra Wojdyły.

Atrakcją odwiedzin w KPPSP było oglądanie wozów strażackich  z pełnym wyposażeniem. Dzieci mogły także  m.in. przymierzyć hełmy i kamizelki,  przekonać się jak ciężkie są nożyce do cięcia metalu, zobaczyć pomieszczenie, gdzie odbiera się telefony z informacją o wypadkach bądź pożarach.  Dużo frajdy i emocji dostarczyło dzieciom „gaszenie pożaru” przy  użyciu węża strażackiego.

Było super – powiedziała Nadia.

Też chcę zostać strażakiem - stwierdził Michał.

Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.