Facebook ikonka prawy margines

Akcje: Rzeckiemu śni się Bonaparte, Wokulski kocha Izabelę...

piątek, 04 września 2015
Akcje: Rzeckiemu śni się Bonaparte, Wokulski kocha Izabelę...

W piątek 4 września 2015 r. była okazja do niecodziennego spotkania z bohaterami „Lalki” Bolesława Prusa – Wokulskim rozdartym pomiędzy karierą, polityką a miłością, zatroskanym o swego pracodawcę i przyjaciela Rzeckim, i Izabelą szukającą sposobu na uratowanie siebie przed zamążpójściem i rodziny przed finansową katastrofą. Wszystko za sprawą Narodowego Czytania, którego jasielską edycję zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta Jasła, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle oraz Zespół Szkół nr 4 w Jaśle.

Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej to akcja wspólnego czytania dzieł polskiej klasyki. Na jasielskim Rynku w role bohaterów czytanej w tej edycji „Lalki” Prusa wcielili się: Starosta Jasielski Franciszek Miśkowicz, Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz Czech, Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak, członek Zarządu Powiatu Jasielskiego Jan Urban, radna Rady Powiatu Jasielskiego Bożena Macek Lubaś, oraz uczniowie Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum nr 5 w Jaśle. Były scenki teatralne zaprezentowane przez młodzież z Mocy Wolontariatu, cytaty z powieści rozdawane na ulicach miasta przez wolontariuszy, a dla miłośników nowych technologii fragmenty książki ukryte w kodach QR. Postać Bolesława Prusa przybliżyła zebranym Bożena Gogosz z Zespołu nr 4 w Jaśle.

Chętni mieszkańcy mogli dołożyć swoje książki do wystawy „Prus w zbiorach jaślan” i  otrzymać okolicznościowy stempel. Na tych, którzy uważnie słuchali czytanych fragmentów, czekały quizy z nagrodami ufundowanymi przez Urząd Miasta Jasła, Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Starostwo Powiatowe w Jaśle. Mimo niesprzyjającej pogody uczestnikom udzielił się nastrój powieści i wyszli z Rynku nucąc refren piosenki J. Kaczmarskiego w interpretacji solistek MDK: Rzeckiemu śni się Bonaparte, Wokulski kocha Izabelę…