W Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o niezwykłych kreacjach filmowych z udziałem Audrey Hepburn.
Zastanawiałyśmy się, dlaczego filmy, w których zagrała ciągle dobrze się ogląda i sprawiają nie tylko wizualną radość. Założyłyśmy, że każda obejrzy trzy filmy i na ich podstawie stworzymy portret aktorki. Budując go wspomagałyśmy się m.in. książkami „Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn” Donalda Spoto i „Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie” – napisanej przez jej syna, Luca Dotti.
Wśród obejrzanych filmów znalazły się: „Rzymskie wakacje”, „Śniadanie u Tiffany’ego”, „My Fair Lady”, „Sabrina”. Audrey Hepburn, piękna i elegancka, była nie tylko znakomitą aktorką, ale także ikoną mody, a jej niepowtarzalny styl naśladowało wiele kobiet. Z wybitnym kreatorem mody Hubertem de Givenchy, którego była muzą, przyjaźniła się aż do śmierci. Jego projekty współgrały z jej osobowością, i widać to na ekranie.
Dopracowany język, bajkowa fabuła i dobre aktorstwo – to zdaniem Teresy Furmanek-Wnęk przepis na sukces kinowy:
Te klasyczne komedie romantyczne odrywały widzów od czasów powojennych – powiedziała. Jednak mnie najbardziej ciekawił Rzym w „Rzymskich wakacjach”, ponieważ mogłam porównać Wieczne Miasto w wersji czarno-białej do dzisiejszego obrazu – uzupełniła.
Humor angielski i kultura brytyjska bardzo mi odpowiadają, np. sceny nauki gotowania w filmie „Sabrina” czy komizm sytuacyjny w „Śniadaniu u Tiffany’ego” – dodała Stanisława Czernik.
Rozśmieszyły nas też niektóre sceny: w „Rzymskich wakacjach”, kiedy księżniczka Anna zdejmuje bucik z nóg obolałych wielogodzinnym staniem, lub w filmie „Sabrina”, kiedy główna bohaterka, córka szofera Państwa Larrabee, obserwuje z daleka niedostępny dla niej świat bogatych biznesmenów. Te obserwacje są często podszyte sarkazmem i ironią:
„Państwo Larrabee od trzydziestu lat wydają przyjęcia. W takie dni też nigdy nie pada deszcz, bo Państwo Larrabee nigdy by na to nie pozwolili”.
Zachęcamy do oglądania starych filmów, które mają swój klimat i nigdy się nie starzeją.
Spotkanie odbyło się 6 czerwca 2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.