Biblioteka – świat w jednym miejscu

niedziela, 08 - niedziela, 15 maja 2022
Biblioteka – świat w jednym miejscu

W dniach 8-15 maja 2022 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do wspólnych obchodów XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W tym roku towarzyszy nam hasło „Biblioteka – świat w jednym miejscu”, które w obecnym czasie nabiera dla nas szczególnego znaczenia. Dzięki książkom zgromadzonym na bibliotecznych półkach możemy przenieść się w dowolne miejsce na mapie, w czasie i przestrzeni. Ale biblioteka jest też po to, by każdy mógł znaleźć w niej swoje miejsce.

9 maja wraz z Jolą Jarecką – pisarką, poetką i animatorką kultury przeniesiemy się w Bieszczady, te dawne i te współczesne, ale przede wszystkim te wielokulturowe. O 11:00 odbędzie się spotkanie dla dzieci szkolnych (grupy zorganizowane) pod hasłem „Czytanie jest przygodą”, natomiast o 17:00 zapraszamy czytelników dorosłych na rozmowę o książkach „Truchło” i „Hylaty” – o świecie pięknej, ale zdradliwej  przyrody, naznaczonym zawiłą przeszłością oraz trudną współczesnością pełną ludzkich tragedii. Spotkania odbędą się w ramach projektu „Biblioteka zawsze po drodze” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

10 maja o 17:00 spotkamy się z Péterem Erőssem, autorem przekładu „Antologii poezji węgierskiej” – Węgrem a jednocześnie jaślaninem, pasjonatem liryki węgierskiej, niezwykle wyczulonym na jej rytm i melodię, które udało mu się zachować w ujmujących tłumaczeniach. Spotkanie wpisujące się w biblioteczny cykl „Świat literatury, literatura świata” odbędzie się we współpracy z Jasielskim Domem Kultury, organizatorem cyklu „Klub Ludzi z Pasją”.

12 maja o 16:00 powiemy „Dzień dobry! - Добрий день!” polskim i ukraińskim rodzinom z dziećmi, będziemy wspólnie czytać, bawić się i tworzyć. Chcemy jeszcze lepiej poznać się i zintegrować z osobami, które znalazły schronienie przed wojną w Ukrainie w naszym mieście. Doceniamy, że Biblioteka stała się dla wielu z nich także „ich” miejscem. Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 5-10 lat, prosimy o zgłoszenia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży (tel. 13 446 26 02, wew. 35, mail: dzieci@mbp.jaslo.pl).

Ponadto przez cały tydzień w Bibliotece Głównej i filiach odbywać się będą tematyczne lekcje biblioteczne i zajęcia dla grup zorganizowanych, a na czytelników i obserwatorów naszych kanałów w mediach społecznościowych będą czekać czytelnicze ciekawostki, w ramach akcji „Książkowe rozmaitości ze świata”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest nieodpłatny. Wydarzenia dla grup zorganizowanych wymagają wcześniejszego zgłoszenia. Serdecznie zapraszamy do Biblioteki, całego świata w jednym miejscu!