Facebook ikonka prawy margines

Cykle: Bazyliszek, Lajkonik i Boruta - wakacje z legendą w Filii nr 3

poniedziałek, 27 sierpnia 2018
Cykle: Bazyliszek, Lajkonik i Boruta - wakacje z legendą w Filii nr 3

Wars i Sawa, harnaś Janosik, król Popiel, groźny smok spod Rzeszowa oraz wiele innych bohaterów z polskich legend towarzyszyło nam w wakacyjnym cyklu Bazyliszek, Lajkonik i Boruta.

W Filii nr 3 podczas wspólnych spotkań poznaliśmy historie, które posłużyły nam nie tylko do twórczej zabawy, ale także ciekawej rozmowy. Podróżując wzdłuż i wszerz po Polsce, poznaliśmy legendy i podania z różnych regionów. Wytropiliśmy biesy i czady oraz smoka spod Rzeszowa, poznaliśmy historię harnasia Janosika, a za pomocą teatrzyku kamishibai odtworzyliśmy legendę o Popielu, którego zjadły myszy. Na podstawie Książki z dziurą  H. Tulleta, powstały podobizny Juraty – królowej Bałtyku. Wspólnie stworzyliśmy mapę Polski, wyczarowaliśmy portrety łysogórskich wiedźm i zbójnicką czapkę. Na ostatnich zajęciach czytaliśmy legendę o Warsie i Sawie, powstały także wizerunki warszawskiej syrenki. Nagrodą za aktywny udział w wakacyjnych spotkaniach było zaczarowane pudełeczko wypełnione upominkami. 

Wakacje z legendą upłynęły w miłej i twórczej atmosferze.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.