Cykle: Bazyliszek, Lajkonik i Boruta – wakacje z legendą w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

czwartek, 30 sierpnia 2018

Rusałki, dusze zaklęte w ciała czarnych kotów, dzielni rycerze, okrutne księżniczki, zamkowe skarby, gryfy, wężowe potwory... to tylko legendy! Ale czy  nie zawierają ziarenka prawdy? Czy warto czytać legendy, podania i mity? My już wiemy, że tak ponieważ, legendy dostarczają nam  opowieści o postaciach i miejscach historycznych, nie unikają tematyki fantastycznej, opowiadają o siłach nadziemskich oraz walce dobra ze złem.

Czytając taką literaturę rozwijamy własną wyobraźnię, uczymy się odróżnić dobro od zła, poszerzamy słownictwo i utrwalamy ortografię, poznajemy ciekawe historie i zastanawiamy się czy to jest prawda?

W ramach wakacyjnych spotkań z cyklu Bazyliszek, Lajkonik i Boruta w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży czytaliśmy, gawędziliśmy i poznawaliśmy niezwykłe historie m.in. o zaczarowanych krakowskich gołębiach, wodnikach, rusałkach i topielicach. Poznaliśmy świętokrzyskie bajduły, bawiliśmy się kartami Dixit, a nawet spotkaliśmy niezwykłe krasnoludy, z którymi wyruszyliśmy po zapomniane, ukryte skarby. Ciekawi miejscowych podań odwiedziliśmy Muzeum Regionalne w Jaśle, gdzie pan Tomasz Chmiel przedstawił nam prezentację o legendach  jasielskich.

Spotkaniom towarzyszyło głośne czytanie wartościowej literatury m.in.: B jak bies: abecadło mitologii słowiańskiej Natalii Hluzow, Legend polskich dla dzieci Bogusława Michalca i Marioli Jarockiej, ABC regionów Polski Aleksandry Sudowskiej, Macieja Kronenberga i Pawła Mroziaka,  Legend zamków karpackich Bartłomiej Grzegorz Sala oraz  Baśni i legend polskich Mariana Orłonia.

Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w zajęciach, które odbędą się w bibliotece w roku szkolnym 2018/19. Szczegóły niebawem.