Cykle: Szwedzkie opowieści – Przystanek: Bullerbyn

wtorek, 13 lutego 2018
Cykle: Szwedzkie opowieści – Przystanek: Bullerbyn

Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zajęcia feryjne Szwedzkie opowieści rozpoczęła od odwiedzin w Bullerbyn – znanej szwedzkiej wiosce. Wraz z tamtejszymi przyjaciółmi poznaliśmy flagę, herb oraz stolicę państwa. Okazało się, że mimo bliskiego sąsiedztwa, wiele tamtejszych zwyczajów jest dla nas trochę dziwnych, ale jednocześnie  bardzo ciekawych.

Próbowaliśmy wyobrazić sobie smakołyk w postaci marynowanego - w puszcze przez rok - śledzia lub to, że dostajemy pieniądze za sam fakt uczęszczania do szkoły. Nie wszyscy wiedzieliśmy, że lodówka, Ikea, myszka komputerowa  - to szwedzkie wynalazki.

Poznaliśmy książki szwedzkich autorów oraz problemy, z którymi mamy na co dzień do czynienia. Czy rywalizacja z rodzeństwem się opłaca? Czy jestem tchórzem, bo nie lubię  się bić?  Czy skrzaty to prawda czy fałsz? Co zrobić z mamą, która ze zmęczenia zamieniła się w smoka?

Podczas całego cyklu towarzyszyła nam wystawka szwedzkich książek dla dzieci i młodzieży.

W zajęciach wzięło udział ponad 20 osób.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom.