Cykle: Wędrówki z wiatrem – wakacyjne zajęcia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

wtorek, 03 września 2024
Cykle: Wędrówki z wiatrem – wakacyjne zajęcia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Wakacje przeminęły z wiatrem, pozostawiając miłe wspomnienia oraz tęsknotę za beztroską, wolnością i przygodą. Nasze letnie zajęcia w bibliotece na których uczestnicy mogli nie tylko rozwijać swoje pasje i czerpać wiedzę w przyjaznej atmosferze ale również poznawać nowe osoby i aktywnie spędzić czas – także dobiegły końca.

W ramach cyklu wakacyjnych spotkań pod nazwą "Wędrówki z wiatrem", zorganizowano szereg inspirujących wydarzeń, które miały na celu integrację miłośników natury, podróży oraz aktywnego spędzania czasu.

Uczestnicy zajęć, spróbowali swoich sił jako fryzjerzy. Rozdmuchując kolorową farbę we wszystkich kierunkach, stworzyli prawdziwy spektakl sztuki na głowach swoich modeli. Z przyniesionych traw i kwiatów, wykonali trójwymiarowe obrazy, które będą im przypominać, że warto cieszyć się pięknem natury i dbać o nasze otoczenie. Rozmawiali o barwnych motylach, ich życiu oraz roli w przyrodzie. Wykorzystując pipety i kolorowe farby wykonali te piękne stworzenia, pokazując ich urok i niepowtarzalność.  Z kolorowych kartonów, według własnych projektów zrobili latawce i przekonali się, że są one nie tylko piękną ozdobą, ale również fantastycznym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Dyskutowali o korzyściach płynących z pozyskiwania energii wiatrowej, o odnawialności źródła energii oraz o potencjalnych oszczędnościach. Dowiedzieli się ciekawostek o pierwszych balonach, które zostały skonstruowane przez braci Montgolfierów, poznali ich budowę oraz technikę unoszenia się w powietrze. Spotkaniom towarzyszyło głośne czytanie ciekawej i wartościowej literatury m.in.: Piji Lindenbaum Nusia i baranie łby, Margarett Borroughdame – Pan Cylinderek, Barbara Taylor – Gabinet owadów, Laura Ellen Anderson – Nie chcę mieć kręconych włosów, Magia latania – Nicola Davies, Anna Skowrońska-Wiatr.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.