Facebook ikonka prawy margines

Czarna karta w dziejach Jasielszczyzny

,
Czarna karta w dziejach Jasielszczyzny

Zniszczenie struktur polskiego państwa podziemnego stało się głównych celem działań powojennego rządu komunistycznego w Polsce. Wśród setek tysięcy osób represjonowanych przez władze komunistyczne nie zabrakło także mieszkańców ziemi jasielskiej. Temat ten był jednak przez wiele lat okryty ścisłą tajemnicą. Dopiero od niedawna powoli odsłaniane są tragiczne, często nieznane losy ludzi, którzy przeszli przez kazamaty aresztów UB, więzienia i obozy, oraz tych, których zamordowano i  pochowano w bezimiennych grobach rozsianych po polskiej ziemi.


W ostatnich latach ukazało się wiele pozycji stopniowo odsłaniających tę ponurą kartę w dziejach naszej ojczyzny. Wśród nich na szczególna uwagę zasługują te, które poruszają  bolesną historię ziemi jasielskiej i jej mieszkańców.
Publikacja Represje władz komunistycznych wobec społeczeństwa Polski południowo-wschodniej w latach 1944-1956 pod. red. ks. Bogdana Stanaszka  zawiera obszerny  materiał autorstwa Wiesława Tyburowskiego, poświęcony w całości działalności jasielskiej „bezpieki”.
Śladami zbrodni – Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956 opracowany i wydany przez IPN szczegółowo zapoznaje nas m.in. z miejscem kaźni przy ulicy Lwowskiej w Jaśle-Ulaszowicach. Czytelnik ma możliwość  nie tylko poznać historię, ale także zobaczyć wnętrza i przeczytać wstrząsające wspomnienia tych, którym udało się przeżyć „spotkania” z komunistycznymi katami. Kolejna publikacja wydana przez IPN to Twarze bezpieki w Polsce południowo-wschodniej 1944-1990, dzięki niej mamy możność poznania ludzi, którzy swą działalnością zapisali wiele ciemnych kart historii naszego regionu.
 

Zapraszamy do korzystania z wyżej wymienionych pozycji, a także wielu innych, dostępnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.