Facebook ikonka prawy margines

Czas dobry na książki

piątek, 23 kwietnia 2021
Czas dobry na książki

W piątek 23 kwietnia 2021 świętowaliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, i choć pandemia znów pokrzyżowała nam plany spotkań autorskich w Bibliotece, to nie mogło zabraknąć wspólnego czytania i okazji do zdobycia książek naszych zaprzyjaźnionych autorów.

Zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle do czytelniczej akcji online przyjęli – tak jak w ubiegłym roku – Jola Richter-Magnuszewska, ilustratorka i autorka książek; Mikołaj Golachowski, biolog, podróżnik, pisarz; Robert Król, poeta oraz Dominik Szczepański, dziennikarz i autor książek, którzy podzielili się z czytelnikami fragmentami swojej najnowszej twórczości i nadzieją, że w końcu uda się nam spotkać nie tylko online.

 

O 12:00 Dominik Szczepański przeczytał fragment książki napisanej wspólnie z Mateuszem Waligórą – „Szlak Wisły.1200 km pieszej przygody”. Opowiadając historię powstania publikacji, do której paradoksalnie przyczyniła się pandemia, zauważył że dalekie plany są czasem „do bani” a w tych bliskich planach możemy znaleźć coś bardzo wartościowego. Zachęcił też do zainteresowania się naszą najdłuższą rzeką, a także ważnymi tematami dotyczącymi przyrody, suszy i zmian klimatycznych.

Nagranie dostępne tutaj: Dominik Szczepański „Szlak Wisły.1200 km pieszej przygody”

O 14:00 Robert Król zapoznał czytelników z jednym ze swoich nowych wierszy „Jak zwierzęta”, w którym mówi że powinniśmy żyć jak dzikie zwierzęta, mielibyśmy za nic konwenanse, dziury w dachu… Dla poety ten fakt jest tylko punktem wyjścia do rozważań o kulturze i kondycji współczesnego człowieka.

Nagranie dostępne tutaj: Robert Król „Jak zwierzęta”

O 16:00 najmłodsi czytelnicy mieli okazję odwiedzić pracownię Joli Richter-Magnuszewskiej i dowiedzieć się, jakie książki w niej powstały w ciągu minionego roku. Autorka pokazała, jak słuchacze sami mogą wykonać i „ożywić” przelatka, czyli młodego dzika, jednego z bohaterów „Dzikiej książki o dzikach i o ich kuzynach”.

Nagranie dostępne tutaj: Rozmowa z Jolą Richter-Magnuszewską

O 17:00 Mikołaj Golachowski przeczytał dzieciom fragment najnowszej książki „Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie”. Zdradził słuchaczom plany swoich kolejnych podróży i dodał, że choć pandemia je pokrzyżowała, to dzięki temu ten czas mógł spędzić z rodziną. Zapewnił, że gdy tylko nadarzy się okazja, to po dotychczasowych trzech spotkaniach online w jasielskiej bibliotece – przyjedzie, by przekonać się, że istnieje ona nie tylko wirtualnie.

Nagranie dostępne tutaj:  Mikołaj Golachowski „Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie”                                  

Mamy nadzieję, że ta różnorodność gatunków literackich sprawiła, że wybrani przez nas autorzy pozwolą nie tylko na chwilę refleksji, zabiorą w podróż, pomogą rozwiązać zagadkę okrętu Darwina, ale i zachęcą do wycinankowej zabawy.

Uwaga! Na prace plastyczne w odpowiedzi na zadanie Joli Richter-Magnuszewskiej czekamy do piątku 30 kwietnia 2021.