Jeszcze do niedawna pod pojęciem biblioteki rozumiano klasyczną instytucję gromadzącą zasoby w wersji papierowej. Obecnie jednak na świecie i w Polsce dynamicznie rozwijają się biblioteki cyfrowe. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem użytkowników, umożliwiają bowiem zdalne korzystanie z bardzo wielu rodzajów zasobów bibliotek, muzeów i archiwów - w postaci elektronicznej.
Miłośnicy historii Jasła również znajdą tam prawdziwe skarby – publikacje z XIX i XX wieku – najczęściej niedostępne dla przeciętnego czytelnika. Niejednego pasjonata zainteresują pozycje dotyczące powstań i walk:
Wiosna Ludów w jasielskiem: na podstawie rękopiśmiennych materyałów posła Franciszka Trzecieskiego i Rady Narodowej Obwodu Jasielskiego autorstwa Władysława Wiktora Kucharskiego z 1910 r. lub Rzeź galicyjska 1846 r. czyli szczegółowy opis dokonanych morderstw, rozbojów i łupieztw, wraz z ważniejszymi wypadkami jakie tym okropnym scenom towarzyszyły w związku z intrygami biurokracyi z 1848 r.
Niezwykle ciekawe pozycje dotyczą również innych dziedzin związanych z Galicją, a co za tym idzie również i Jasłem:
Bank Krajowy Królestwa Galicyi i Lodomeryi z W. Księstwem Krakowskiem, 1900, Piętnaste sprawozdanie roczne z czynności Krajowego Stowarz. Czerwonego Krzyża mężczyzn i dam w Galicyi za rok 1894 czy Galicyjskie Towarzystwo Kredytowe Ziemskie : jego powstanie i półwiekowy rozwój Władysława Ostrożyńskiego z 1892 r.
Aby dotrzeć do tych i innych pozycji wystarczy wejść na stronę Federacji Bibliotek Cyfrowych i wpisać hasło Jasło lub Galicja a automatycznie ukażą się wszystkie pozycje.