Facebook ikonka prawy margines

Druki przedwojennych jasielskich drukarni w zbiorach bibliotek cyfrowych

,
Druki przedwojennych jasielskich drukarni w zbiorach bibliotek cyfrowych

Jasło jako jedno z kilku miast na Podkarpaciu  już w połowie XIX wieku mogło poszczycić się posiadaniem własnej drukarni. Pierwszym właścicielem założonej 1857 roku drukarni był Anastazy Rusinowski. W 1860 r. drukarnia przeszła na własność Ludwika Dionizego Stoegera, a od 1906 r. Stanisława Kuźniarskiego. Drukowano w niej  druki urzędowe, książki, broszury, czasopisma w języku polskim, niemieckim i łacińskim. Najczęściej wydawaną literaturą były wydawnictwa religijne oraz sprawozdania, podręczniki szkolne i książki dla dzieci.

Większość z tych publikacji zaginęła bezpowrotnie, jednak niewielka część znajduje się w nielicznych bibliotekach lub zbiorach prywatnych. Do niedawna wydawnictwa te nie były dostępne dla przeciętnego czytelnika, dziś jednak dzięki digitalizacji zbiorów wielu bibliotek, są one udostępniane szerokiemu gronu odbiorców poprzez biblioteki cyfrowe. Znajdują się tam prawdziwe perełki takie jak: Miasto Święte, czyli życie Najświętszej Maryi Panny połączone z życiem Pana Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa napisana podług mianego objawienia przez Maryą de Agreda, Ksienią zakonu świętego Franciszka, r.1655. wydane w 1860 r. czy O afektach, ich stosunku do uczuć i namiętności oraz ich wpływie na organizm człowieka,  autorstwa Antoniego Kosiby z roku 1880.

Prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat szkolnictwa jasielskiego przełomu XIX i XX wieku są sprawozdania z działalności CK Gimnazjum (dzisiejszego I LO) czy nieistniejącego  już  Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego im. bł. Jolanty dostępne w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej. Dostępne są również unikatowe  numery czasopism wydawanych w Jaśle na przełomie XIX i XX wieku: „Młody Geograf” i „Głos Jasielski”. W ramach dalszych planów digitalizacji, zbiory te będą się sukcesywnie powiększać.

Wszystkie dotychczasowe publikacje dostępne są poprzez stronę internetową Federacji Bibliotek Cyfrowych http://fbc.pionier.net.pl/owoc, można je znaleźć po wpisaniu w wyszukiwarce hasła „Jasło”. „Młody Geograf” jest dostępny na stronie internetowej Centralnej Biblioteki PTTK. pod adresem http://www.centralnabibliotekapttk.pl/czasopisma/index.php w zakładce „Czasopisma”.